Działalność nierejestrowana- co to jest?
30 kwietnia 2018 roku w ramach “Konstytucji biznesu” wprowadzono nowe pojęcie- działalność nierejestrowana. Normalnie, jeżeli Twoja działalność była prowadzona zarobkowo w sposób “zorganizowany i ciągły” to bez względu na wysokość przychodów musiałeś założyć firmę. Obecnie, jeżeli Twoje miesięczne przychody w każdym miesiącu nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia nie musisz rejestrować działalności. Możesz działać w ramach działalności nierejestrowanej. Jest jeszcze jedno zastrzeżenie- w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie mogłeś prowadzić działalności gospodarczej.
Ile można zarobić na działalności nierejestrowanej
Twój miesięczny przychód nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2019 jest to 1125 zł miesięcznie. Uwaga! Chodzi tutaj o przychód, nie dochód. Jeżeli wykonujesz działalność usługową, np. sesje zdjęciowe- jedna sesja kosztuje 350zł, to możesz wykonać miesięcznie 3 sesje (osiągniesz 3x350zł przychodu= 1050 zł).
Inny przypadek to handel. Sprzedajesz w internecie etui na smartfony. Niech każde etui kosztuje 100zł. Możesz ich sprzedać tylko 11 (11x100zł =1100zł). To oczywiście nie jest Twój zarobek, bo te etui musiałeś najpierw kupić. Jeżeli kupiłeś każde etui za 80zł to Twój zysk wyniesie tylko 220 zł. Od tego trzeba jeszcze odprowadzić podatek.
W każdym razie w przypadku działalności nierejestrowanej chodzi o przychód, nie o dochód. Ta forma jest fajna w przypadku drobnych usług, ale w przypadku handlu raczej się nie sprawdzi.
Działalność nierejestrowana- czy trzeba płacić podatek
Tak. Ułatwieniem jest tylko to, że nie musisz rejestrować firmy, ale musisz zapłacić podatek dochodowy. Cały podatek wykażesz w PIT36 na koniec roku.
Działalność nierejestrowana- koszty
Możesz odliczyć koszty, ale muszą one być udokumentowane (np. zakup towaru, surowców czy narzędzi). Dzięki temu zapłacisz mniejszy podatek, bo zapłacisz go tylko od tego co zarobiłeś- w przykładzie z etui do telefonów zapłacisz podatek tylko od 220zł, a nie od 1100zł. Ale nie zmienia to faktu, że Twój przychód nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia.
Działalność nierejestrowana a ZUS
Nie jest konieczne płacenie ZUSu. Nie musisz się nigdzie rejestrować ani składać żadnych deklaracji.
Działalność nierejestrowana a VAT
Można korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie wysokości obrotów- czyli nie musisz być VATowcem. Jednak są pewne branże, które bezwzględnie podlegają pod podatek VAT- musisz sprawdzić czy Twoja działalność się do nich nie zalicza.
Czy trzeba mieć kasę fiskalną prowadząc działalność nierejestrowaną
Można korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej na podstawie wysokości obrotów. Swoje przychody możesz spisywać w formie ewidencji sprzedaży bezrachunkowej, lub wystawiać faktury.
Jak wystawić fakturę prowadząc działalność nierejestrowaną
Jeżeli nie jesteś płatnikiem VAT to wystawiasz faktury bez podatku VAT. Taka faktura musi zawierać określone elementy, takie jak: data wystawienia, imiona i nazwiska lub nazwy nabywcy i podmiotu wystawiającego fakturę, nazwę produktu (usługi), ilość sprzedanych produktów, cenę jednostkową, należność w sumie.
Działalność nierejestrowana- podsumowanie
Działalność nierejestrowana to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, lub dorabiają sobie po godzinach. Idealne dla działalności usługowych, raczej nie sprawdzi się w przypadku handlu. Jeżeli chcesz rozpocząć pracę w ramach działalności nierejestrowanej skonsultuj się z księgowym lub doradcą podatkowym, żeby najlepiej indywidualnie rozpatrzył Twój przypadek.