Import z Chin- czy to dobry pomysł na biznes online?
Goście dzisiejszego odcinka podcastu tworzą razem projekt o nazwie “Akademia Importu”. Na bazie swojego doświadczenia pokazują innym jak rozpocząć przygodę z importem. Czy import z Chin to dobry pomysł na biznes? Jak znaleźć odpowiedni produkt i przeanalizować czy będzie się dobrze sprzedawał? Jak znaleźć producentów w Chinach i jak sprowadzić towar do Polski? Posłuchaj!
Interesują Cię pomysły na biznes?
Podaj maila, a wyślę Ci listę z najciekawszymi pomysłami na biznes, które nie wymagają inwestycji.
Dziękuję!
Dołączyłeś do naszej listy! Niech Ci służy!
Jakie produkty importować z Chin
Julek zaczynał od elektroniki i w tym się mocno wyspecjalizował. Nie jest to łatwa branża, bo wymaga serwisowania sprzętu, często są pytania od klientów itd. Najlepsze produkty do importu z Chin to produkty bezobsługowe, które będą wymagały jaknajmniej zaangażowania z naszej strony. Oprócz tego produkty, które można łatwo sfotografować, bo kupujący w internecie kupują głównie na podstawie zdjęć. Najczęściej kupujemy przedmioty w przedziale cenowym 50-500zł. To jest taka granica, która nie wymaga większej analizy, konsulotwania z partnerem itp. Przykładem produktu, który możemy importować z Chin są bambusowe stojaki na wino. Jest to prosty produkt, nie wymaga on podłączenia, obsługi, nie ma się w nim co zepsuć.
Jak znaleźć produkt pod import z Chin
Nie robią tego w ciemno. Produkty są najpierw długo wyszukiwane i poddawane analizie jak wygląda ich sprzedaż na danym rynku. Narzędzie, które może w tym pomóc nazywa się TradeWatch. Dzięki niemu możesz przeanalizować sprzedaż danego produktu nawet 3 lata wstecz.
Unikaj produktów o określonym terminie przydatności, produktów wielowariantowych, w różnych rozmiarach czy w różnych wersjach kolorystycznych. To też często powoduje problemy.
Zbliża się lato. Wzrośnie sprzedaż wentylatorów. Dzięki narzędziu TradeWatch jesteśmy w stanie sprawdzić jakie wentylatory sprzedawały się najlepiej- jakiej mocy, czy obrotowe, jakich rozmiarów- stojące czy małe na biurko? Nie robimy tego na czuja, tylko sprawdzamy i analizujemy.
Kolejny sposób to obserwowanie trendów z zagranicy. Być może to my będziemy jako pierwsi sprzedawać w Polsce produkt, który za granicą już zyskał popularność.
Import z Chin też jest dosyć konkurencyjną branżą. Żeby sobie z tym poradzić musimy najbardziej skupić się na wyszukiwaniu dobrych, wysokomarżowych produktów i kategorii, gdzie ta konkurencja jeszcze jest niewielka.
Jak sprzedawać w internecie produkty importowane z Chin
Warto do produktu dorzucić jakiś gratis, lub rozwinąć go o jakieś dodatkowe funkcje lub zmienić jego wygląd. Pozwoli to nam wyróżnić się na tle konkurencji.
Dobrym pomysłem jest specjalizowanie się w danej kategorii produktów, a także sygnowanie swoich produktów własną twarzą. To też stawia nas na lepszej pozycji niż konkurencję i pomaga przełamać barierę z klientem.
Import z Chin- jak można na tym zarobić
Możesz importować produkty pod konkretnego klienta, który będzie je sprzedawać dalej albo wykorzysta je jako podzespoły do produkcji.
Możesz sprzedawać produkty importowane z Chin detalicznie, za pośrednictwem Allegro, Amazona czy poprzez własny sklep internetowy.
Dalszym etapem rozwoju jest tworzenie własnej marki- to pozwala osiągnąć lepsze marże i wyeliminować konkurencje.
Import z Chin- podstawy
Najlepiej wszystko robić zdalnie i maksymalnie dużo rzeczy outsourcować- magazynowanie, wysyłki itp. Skupić się na rozwoju, na poszukiwaniu produktów, a wszystkie czynności poboczne oddać firmom zewnętrznym.
Jakim kapitałem trzeba dysponować, żeby rozpocząć import z Chin
Minimalna kwota, z jaką można zacząć to 10-15 tysięcy złotych, żeby spróbować z 1-2 produktami. Wszystko zależy jaki towar chcemy importować. Da się to zrobić już od 5 tysięcy złotych, jednak Julek i Grzegorz rekomendują, żeby na początek mieć odłożone 10-15 tysięcy i rozpoczynać małymi krokami- nie inwestować wszystkiego.
Jak zacząć import z Chin
Zawsze najlepiej zaczynać małymi krokami. Nie zaczynaj od tworzenia własnego brandu. Na początek spróbuj ściągnąć gotowy produkt przez Alibabę, dopiero później działaj na większą skalę. Być może ten biznes nie jest dla każdego- więc najpierw spróbuj, żeby zobaczyć plusy i minusy tego biznesu.
Rozpocznij od odłożenia odpowiedniego kapitału na początek. Nie bierz kredytów. Jeżeli pracujesz na etacie to poświęć czas na zdobycie wiedzy, na obserwowanie i uczenie się rynku. Dopiero gdy już odłożysz odpowiedni kapitał możesz spróbować przeznaczyć jego część na pierwszą partię towaru.
Jak ściągnąć produkt z Chin do Polski
Najprościej na początek szukać produktów na Alibaba.com. Jest tam jednak sporo ofert- pułapek. Wystawiane produkty są w niższych cenach, a po wymianie kilku maili okazuje się, że ta cena jest nieosiągalna i jest o kilka dolarów wyższa. Dlatego dobrze sprawdzić ceny u kilku producentów.
Jeżeli znamy cenę produktu musimy sprawdzić cenę cła, oraz poznać gabaryty produktu, żeby móc przekalkulować koszt transportu i sprawdzić, jaki rodzaj transportu jest dla nas najbardziej opłacalny.
Import z Alibaba.com- jak się zabezpieczyć
Wszystko dogadujesz mailowo z producentem. Jeżeli kwota jest niewielka- kilka- kilkadziesiąt dolarów to możesz to opłacić przez Alibabę- jest to bardzo bezpieczne.
Jeżeli jest to już większa kwota to opłacasz ją przelewem bankowym. W przypadku Alibaby firmy są weryfikowane- po prawej stronie możesz to zobaczyć- widzisz m.in. recenzje, jak długo firma istnieje. Przy większych transakcjach Juliusz korzysta z Chińskich partnerów- którzy pomagają w zweryfikowaniu producentów.
Jak sprawdzić jakość towaru z Chin przed importem
Próbki (sample) są najważniejsze. Nie ściągamy dużej partii towaru bez wcześniejszego zamówienia próbki. To pokazuje też jak wygląda współpraca z danym partnerem, pozwala też ocenić jakość towaru. Możesz też wymyślić w jaki sposób ten produkt zmodyfikować, żeby był to indywidualny produkt którego nie będzie miała konkurencja.
Gdzie znaleźć producentów pod import z Chin
Jakie wymagania formalne pod import z Chin
Już kupując na Aliexpress jesteś importerem. Jednak często jest tam obchodzone prawo- wartość towaru jest zaniżana, żeby uniknąć cła.
Jeżeli chcesz zająć się importem i dalszą odsprzedażą importowanych towarów musisz mieć firmę, być płatnikiem VAT, mieć wyrobiony numer eori i NIP europejski. Nie jest to nic skomplikowanego, możesz to robić na Jednoosobowej Działalności Gospodarczej. Pracując na etacie też bez problemów możesz założyć firmę.
Przydatne linki:
Odbierz Case Study:
Jak zarobiłem 4662 zł w pierwsze 30 dni pracując po godzinach
Case Study to pakiet 2 obszernych nagrań w formie wideo.
Wyjaśniam w nim krok po kroku co zrobiłem, że w pierwszym miesiącu pracy po godzinach zarobiłem na tworzeniu stron internetowych 4662 zł.
Pokażę Ci uniwersalne metody na dotarcie do klientów, oraz jakie techniki psychologiczne możesz wykorzystać, żeby pracować za wyższe stawki niż konkurencja. Bez lania wody- tylko konkretne wskazówki.
Z Case Study dowiesz się:
- Jak sprawić żeby kilka tysięcy osób dowiedziało się o tym, czym się zajmujesz?
- 3 darmowe metody na docieranie do klientów (Lekcja z Programu Szkoleniowego)
- Co zrobić, żeby Twoje szanse na pozyskanie klienta wzrosły o 80%?
- Jak wykorzystać technikę Kontrastu Percepcyjnego, żeby klient chciał kupić u nas, zamiast szukać tańszego wykonawcy?
- Co zrobić, żeby pozyskać klienta za wyższe stawki niż robi to konkurencja?
Wartość: 199 zł
Promocyjna cena: 67 zł