fbpx
Jak dobrze wyglądać przed kamerą, jak dobrać kolorystykę dla swojej marki i jak stworzyć spójny wizerunek
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Jak dobrze wyglądać przed kamerą- Facebook Live [BOP61]

.

Jak dobrze wyglądać przed kamerą

Filmy są świetnym narzędziem do promocji siebie i swojej firmy za pośrednictwem internetu. Pozwalają znacznie szybciej zbudować wiarygodność i zaufanie, a jeżeli zaczniesz wykorzystywać transmisje live na Facebooku możesz dużo szybciej zbudować zaangażowaną społeczność. Jak przełamać strach, jak dobrze wyglądać przed kamerą i jak zbudować spójny wizerunek w mediach społecznościowych- o tym rozmawiam z moim gościem. W podcaście Biznes Od Początku- Agata Koman.

.

Pobierz odcinek w wersji MP3

Facebook Live czy Youtube- co wybrać

Każde z tych mediów rządzi się swoimi prawami i jest zupełnie inne. Przewagą live’a są interakcje z użytkownikami, którzy mogą na bieżąco komentować, zadawać pytania. To pomaga zdecydowanie zbudować zaangażowaną społeczność. Kolejna zaleta to szybkość. Żeby udostępnić live wystarczy kliknąć na smartfonie i już- nie trzeba nic montować, zgrywać, wrzucać do sieci itd.

Jak długo żyje live na Facebooku

To że live żyje krótko to mit. Faktycznie zasięgi rosną przez 2-3 dni bardzo szybko, jednak po tym czasie dalej rosną (już nie tak dynamicznie), a ludzie komentują live’y nagrane nawet rok temu. Jeżeli robisz bardzo dużo lajwów, np. 3 dziennie to rzeczywiście ich cykl życia będzie krótszy, ale robiąc 1 transmisję na tydzień jest to optymalny czas, żeby taki lajw zdążył się wypromować.

Jak przełamać strach przed kamerą

Nie bój się hejtu. Ludzie na transmisjach live nie hejtują, jeżeli chcą coś skrytykować wolą to zrobić w kuluarach. Najlepszy sposób na przełamanie strachu przed kamerą to praktyka. Nagrywaj się nawet samemu w domu i sprawdzaj jak to wygląda- jak się zachowujesz, jak mówisz. Nagrywaj i poprawiaj. Możesz opowiadać swój dzień. Praktyka czyni mistrza.

Jak dobrze wyglądać przed kamerą

Weryfikuj nagrane filmy przed opublikowaniem. Zaczniesz zauważać jak się zachowujesz, wyłapiesz że często powtarzasz jakieś słówko, albo że robisz zbyt długie monologi, bez przerw, co jest trudne w odbiorze. To wszystko możesz zaobserwować oglądając swoje filmy.

Dużo się uśmiechaj. Kamera uwielbia uśmiech. Pamiętaj też, że mówiąc do kamery musisz mówić głośniej niż normalnie. Żeby dobrze wyglądać przed kamerą musisz być bardziej ekspresyjnym. Kamera spłaszcza emocje czy gesty, więc występując przed kamerą musisz je bardziej wyeksponować, co może Ci się wydawać trochę nienaturalne, ale na filmie będzie to dobrze wyglądać.

Kolejną kwestią jest ubiór. U Agaty dobrze sprawdzają się kolorowe ubrania. Zamiast białej czy szarej bluzki wybiera mocniejsze kolory, typu żółty, niebieski, czerwony. Łatwiej jest Agacie utrzymać widza, gdy na filmie są fajne barwy. Duzi gracze na Youtube już nie muszą zwracać uwagi na takie elementy, ale dla początkujących jest to istotne.

Jaki sprzęt do Facebook Live

Agata zaczynała od nagrywania transmisji smartfonem, bez dodatkowych mikrofonów, świateł czy gimbala. Zacznij od tego co masz, nie kupuj tony sprzętu bo nie wiesz czy taka forma będzie Ci odpowiadać.

Goście, z którymi Agata nagrywa transmisje live, też lepiej reagują na małą ilość sprzętu. Widząc smartfona stresują się mniej niż gdyby mieli przed sobą dużą kamerę, masę świateł i mikrofonów.

Jaki internet do transmisji live

Agata ma duży pakiet internetu LTE w sieci Play, jednak nie zawsze ma zasięg. Często korzysta z Wifi u klienta, kupiła wzmacniacz sieci Wifi, oraz zmienia sieć na Orange, bo podobno internet działa tam lepiej. Zawsze przetestuj prędkość internetu w danym miejscu przed rozpoczęciem transmisji.

Jak zapisać transmisję live w jakości full HD

Do przeprowadzenia transmisji przez komputer możesz wykorzystać program VMix, który umożliwia jednoczesny stream na żywo, oraz zapisuje dany obraz w jakości full HD na dysku, dzięki czemu możesz go później udostępnić w dobrej jakości w innych miejscach.

https://www.vmix.com

Jak osiągnąć spójność wizerunkową

Spójna kolorystyka, kolor charakterystyczny dla Ciebie może Ci rzeczywiście pomóc. Agata stosuje kolor limonkowy i w momencie gdy zmieniła swoją kolorystykę na limonkową, jej zasięgi wystrzeliły. Nie znaczy to, że musisz stosować limonkowy. Kolor powinien być spójny z Tobą, z Twoją osobowością. Jak możesz to zweryfikować? Czy założyłbyś ubrania w Twoim kolorze? Branduj się takim kolorem, który być może kiedyś będziesz musiał założyć na siebie i będziesz się w tym dobrze czuć.

Strona internetowa agencji Agaty: 
http://kamansocialmedia.pl 

Ten odcinek o transmisjach live może Cię zainteresować: