Co to jest podcast
Podcasty (podkasty) to coraz popularniejsze medium w Polsce. Co to jest podcast? Podcast to publikacja dźwiękowa- w stylu audycji radiowej- publikowana w internecie. Można ich słuchać poprzez specjalne aplikacje dla podcastów (np. Google Podcasty, albo iPhony mają wbudowaną aplikację: Podcasty), lub poprzez serwisy streamujące muzykę i podcasty takie jak Spotify czy iTunes.
Zalety podcastów
Można ich słuchać przy okazji innych czynności, np. biegając, ćwicząc na siłowni, jadąc samochodem, autobusem, czy sprzątając w domu. Podcasty nie angażują wzroku. Dzięki temu możesz robić 2 rzeczy jednocześnie. Z podcastów możesz się uczyć języków obcych, marketingu, rozwijania firmy, zdobywać wiedzę jak wychowywać dzieci, jak ćwiczyć na siłowni itd. Są też podcasty humorystyczne, np. felietony Tomasza Olbratowskiego też są publikowane w formie podcastu.
Podcastów jest bardzo dużo i stale ich przybywa, więc na pewno są też podcasty w dziedzinach, które Cię interesują. W USA podcasty są bardzo popularne, u nas ich popularność i świadomość tego, czym są podcasty dopiero rośnie. Jest to świetny czas żeby rozpocząć nagrywanie swojego podcastu. W tym artykule pokażę Ci jak to zrobić.
Jak nagrać podcast
Najpierw zdecyduj o czym chcesz nagrywać. Jaka ma być tematyka Twojego podcastu. Chcesz go nagrywać samodzielnie czy przeprowadzać wywiady z gośćmi? Wywiady to bardzo popularna forma, są ciekawsze, lepiej słucha się rozmowy niż monologu jednej osoby- łatwiej się skupić przez dłuższy czas. Dodatkową zaletą wywiadu jest to, że nie zabraknie Ci tematów na odcinki. Zapraszając różnych gości każdy będzie miał co innego do powiedzenia.
Podcast od strony technicznej
Na dobrą sprawę możesz zacząć z tym co masz- czyli nawet ze smartfonem. Uruchom dyktafon w telefonie, skieruj mikrofon w stronę ust i możesz nagrywać. Jeżeli nie masz żadnego dodatkowego mikrofonu to jakość takiego nagrania z telefonu jest całkiem przyzwoita. To najlepszy sposób żeby rozpocząć bez kupowania dodatkowych urządzeń. Taki odcinek możesz wrzucić np. na Soundcloud i praktycznie masz za sobą nagranie i opublikowanie pierwszego odcinka. Jednak jeżeli myślisz o podcaście w dłuższej perspektywie to lepiej zrobić to od razu dobrze.
Przeczytaj też ten artykuł- dowiesz się więcej na temat nagrywania podcastu- jak zacząć
Podcast- jaki mikrofon wybrać
Rozróżniamy dwa podstawowe typy mikrofonów- dynamiczne i pojemnościowe. Wokaliści na scenie stosują mikrofony dynamiczne, a nagrywając w studio stosują mikrofony pojemnościowe. Różnica jest taka, że mikrofon dynamiczny “zbiera” dźwięki z małej odległości. Mikrofon pojemnościowy za to jest bardzo czuły- zbiera bardzo dużo- łącznie z szumami, hałasem za oknem itd. Oczywiście to też zależy od ustawień, ale taka jest główna różnica. Jaki mikrofon wybrać? Jeżeli chcesz nagrywać wywiady “w terenie”, tak jak np. reporterzy radiowi czy telewizyjni to może rzeczywiście lepszy będzie mikrofon dynamiczny. Najczęściej jednak podcasterzy nagrywają w domu, w przyzwoitych warunkach, więc stosują mikrofony pojemnościowe i taki też w większości przypadków polecam.
Ważne! Jeżeli chcesz zacząć w miarę budżetowo to zwróć uwagę na sposób podłączania mikrofonu. Np. jeżeli kupisz mikrofon dynamiczny (np. Shure SM58) to nie podłączysz go bezpośrednio do komputera. Będziesz potrzebować jeszcze dodatkową kartę dźwiękową (kolejne urządzenie). Możesz kupić mikrofon pojemnościowy na USB- dzięki temu dodatkowa karta dźwiękowa nie będzie Ci potrzebna.
Przykładowy mikrofon: Novox NC-1 (nowy za ok.250 zł). Mikrofon pojemnościowy ze złączem USB. Ze względu na niską cenę jest to bardzo popularny mikrofon, często kupowany przez młodych Youtuberów, ale nie tylko.
Bardzo popularne urządzenia wśród podcasterów to rejestratory ZOOM. Ja też korzystam z ZOOM H2n. Mogę go podłączyć do komputera i wykorzystywać jako mikrofon pojemnościowy na USB, ale ma on też baterie i kartę pamięci, więc mogę wziąć go w teren i nagrywać bez komputera (jeszcze z tej opcji nie korzystałem).
Do wyboru sprzętu ważna też jest forma nagrywania. Jeżeli nagrywasz stacjonarnie wywiady z gośćmi może będziesz potrzebować dwóch mikrofonów? Może wystarczy Ci tylko jeden mikrofon pojemnościowy, jednak jego też dobrze trzymać w odległości ok. 15-25 cm od ust, więc może to być dosyć komiczne i niekomfortowe, szczególnie nagrywając 1,5 godzinną rozmowę.
Jaki statyw do nagrywania podcastu
Ok. Wiesz czym się kierować wybierając mikrofon do nagrywania podcastu. Jeszcze kilka akcesoriów. Po pierwsze- statyw. Musisz jakoś mikrofon zamocować, najlepiej żeby mieć możliwość regulacji, tak, żeby mikrofon był w miarę blisko ust, odpowiednio skierowany. Rodzajów statywów jest kilka. Klasyczny statyw mikrofonowy stawiany na podłodze, statyw biurkowy, uchwyt biurkowy (przykręcany do blatu) itp. Co będzie dla Ciebie wygodniejsze.
Pop filtr- co to jest
Oprócz statywu przyda Ci się też pop filtr. Jest to takie czarna obręcz z siatką. Mocuje się go do statywu i tą czarną obręcz (filtr) ustawia się między mikrofonem a ustami. Po co? Niektóre spółgłoski są to tzw. spółgłoski wybuchowe, np. “P”, “B”. Zauważ, że gdy je wymawiasz z Twoich ust wydobywa się taki “strzał powietrza”. Jaki taki strumień trafi w mikrofon powoduje to taki brzydki trzask w nagraniu. Źle to brzmi. Dlatego warto zastosować pop filtr, który zatrzyma ten strumień powietrza. Innym rozwiązaniem jest stosowanie gąbki na mikrofon. Niektóre, profesjonalne mikrofony dynamiczne mają już wbudowane takie gąbki wewnątrz sitka, także stosowanie na nich gąbki nie jest konieczne- ale jeżeli zdecydujesz się na mikrofon pojemnościowy to warto dokupić pop filtr, bo jest to koszt rzędu 30 zł.
Jak nagrać podcast- program do nagrywania
To już cały sprzęt który potrzebujesz. Teraz musisz podcast nagrać. Mam profesjonalny program do tworzenia i obróbki audio (kosztował ok. 1000 zł) jednak do nagrywania i obróbki podcastu korzystam z darmowego Audacity. Sprawdza się świetnie i jest darmowy. W ustawieniach Audacity zwróć uwagę, żeby ustawić Twój dodatkowy mikrofon jako źródło dźwięku, bo inaczej nagra Cię poprzez mikrofon wbudowany w komputer.
Jak zmontować podcast
Najczęściej w podcaście występuje Intro- wstęp z podłożoną muzyką w tle. Taką muzykę możesz kupić lub wykorzystać utwór z bezpłatną licencją. Montując podcast w Audacity możesz wrzucić taką piosenkę do swojego projektu, następnie wykorzystać efekt Auto Duck- który ściszy utwór w miejscu, w którym mówisz. Poza tym możesz z podcastu wyciąć niektóre fragmenty, możesz usunąć chrząknięcia, fragmenty z “yyyy”, długą ciszę itp.
Dodatkowo ja stosuję efekty Odszumiacz i Kompresor. Odszumiacz jak sama nazwa wskazuje usuwa z nagrania szum który jest w tle, jednak jak przesadzisz z wartością odszumiania to możesz stracić na jakości. Kompresor wyrównuje głośność, sprawia że cała ścieżka jest mniej więcej na podobnym poziomie.
Ile trwa montaż podcastu
Sam montaż w programie Audacity dla godzinnego odcinka podcastu zajmuje mi zazwyczaj ok. 3 godzin. Czasami więcej.
Do tego dochodzą dodatkowe zadania. Kolejny krok który robię to “przepuszczam” gotowe nagranie przez program Auphonic.com. Tam dodaję do podcastu opis, dodatkowe informacje i okładkę (żeby użytkownicy którzy pobiorą odcinek widzieli też jego okładkę). Oprócz tego Auphonic też wyrównuje głośność- ma swój kompresor i dodatkowo możesz ustawić jaką głośność ma mieć wyjściowy plik. Jest pewien standard dla podcastów który przyjmuję -16 LUFS. Chodzi o to, żeby każdy Twój odcinek miał taką samą głośność. Wszystkie te operacje wykonuje za mnie Auphonic. Pobieram gotowy plik z tej strony i mam już docelowy odcinek. Korzystanie z Auphonic jest darmowe, jeżeli maksymalnie “przepuszczasz” przez niego 2 godziny nagrań w miesiącu. Słyszałem o osobach, które mają tam 3 darmowe konta, na 3 różne adresy email, więc mają miesięcznie 6 godzin do dyspozycji, ale to tylko takie legendy 😉
Gdzie umieścić swój podcast
Żeby inni mogli Twojego podcastu słuchać i go pobierać musisz swoje nagrania gdzieś umieścić. Ja korzystam ze Spreaker.com. Na początek możesz tam korzystać z darmowego planu, jednak jeżeli długość Twoich odcinków przechowywanych na Spreakerze przekroczy 5 godzin- musisz wykupić płatny plan. Ja płacę 59 $ rocznie.
Spreaker nie tylko przechowuje Twój podcast, ale daje Ci też gotowy odtwarzacz, który możesz np. osadzić na swojej stronie internetowej. Oprócz tego Twoje odcinki będą też widoczne w aplikacjach do słuchania podcastów. Spreaker ma też własny katalog podcastów- jeżeli Twój podcast będzie popularny to będziesz się tam pojawiał w polecanych lub popularnych (dlatego warto gdy startujesz opublikować od razu kilka odcinków- wtedy masz szansę tam trafić- więcej osób Cię posłucha- lepszy start. Ja niestety o tym nie wiedziałem na początku). Do niektórych serwisów będziesz musiał zgłosić swój podcast- m.in. do iTunes czy Spotify. Warto to zrobić, bo to kolejne kanały dotarcia do słuchaczy.
To już wszystkie elementy, które są potrzebne do nagrania i opublikowania swojego podcastu. Podobno najtrudniejsze jest pierwsze 7 odcinków- w tym okresie najwięcej osób się wykrusza. Życzę Ci wielu słuchaczy i wytrwałości! Powodzenia!