fbpx
Jak przejść z etatu na własną firmę- Michał Kowalczyk Podcast Biznes Od Początku
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Jak przejść z etatu na własną firmę- Michał Kowalczyk [BOP60]

.

Jak przejść z etatu na własną firmę

Michał Kowalczyk miał dobrze płatną pracę na etacie. Tak zaczyna się większość tego typu historii. Po godzinach rozpoczął rozwijanie własnej firmy- tworzył kursy online z Excela, po czym zrezygnował z etatu i rozwija swój biznes coraz dynamiczniej. Jak przejść z etatu na własną firmę? O tym opowie Michał Kowalczyk, który był już gościem 9. odcinka podcastu Biznes Od Początku.

.

Jak przejść z etatu na własną firmę- pobierz odcinek

Z etatu na swoje- co zmieniło się przez rok

Michał stworzył 3 własne kursy online z Excela. Od naszej ostatniej rozmowy liczba jego obeserwatorów na Facebooku wzrosła z 6,5 tysiąca do ponad 25 tysięcy, zdobył też ponad 700 klientów. Rozwija nowe kanały, m.in LinkedIn, Instagram, ma też własną listę mailingową.

Jak połączyć pracę na etacie z rozwijaniem firmy

Etat, łącznie z dojazdami zajmował mu dziennie ok. 10 godzin. Jego kursy to był biznes online- był w stanie rozwijać go po godzinach. Jednak jeżeli np. chcesz otworzyć sklep stacjonarny to pogodzenie tego z etatem będzie zdecydowanie trudniejsze. Pierwsze kwestia którą musisz wziąć pod uwagę- ile zarabiasz na etacie? Bo może lepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie się od razu niż zatrudnianie pracownika. 

Michałowi bardzo pomaga aplikacja ToDoist. Zapisywał tam zadania do wykonania, aplikacja jest na tyle sprytna że automatycznie dodawała te zadania do kalendarza. Dzięki temu mógł “zrzucać” rzeczy do zrobienia z głowy do aplikacji. 

Jeżeli chcesz połączyć etat z rozwijaniem firmy niezbędne będzie ograniczenie czasu wolnego do minimum. Coś kosztem czegoś. 

Każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie. Może w Twoim przypadku nie da rady rozwijać firmy po godzinach, bo może masz chorą osobę w rodzinie? Jednak jeżeli uważasz, że nie masz czasu- to sprawdź ile czasu dziennie spędzasz na Instagramie, Facebooku czy przed telewizorem. Wyeliminowanie tego umożliwi Ci rozwój własnej firmy w tym czasie. 

Jak przezwyciężyć strach przed otwarciem własnej firmy i zrezygnowania z etatu

Czy Michał się bał? Bał się strasznie. Miał nawet stany lękowe- tragedia. W jego decyzji o zrezygnowaniu z etatu wspierali go wszyscy z wyjątkiem rodziców. Mówili, żeby zastanowił się 50 razy. Okres wypowiedzenia był bardzo ciężki. Często zastanawiał się czy to była dobra decyzja. Wręcz już wtedy żałował, że taką decyzję podjął. 

Z perspektywy czasu Michał widzi, że nie trzeba się bać. Szczególnie patrząc na wyniki sprzedażowe swoich kursów utwierdza go w przekonaniu, że to była dobra decyzja. Jeżeli Wasz biznes ma zadatki na dobry biznes (patrząc w cyfry) to zaryzykujcie. Jak nie teraz to nigdy. 

Etat czy własna firma

Ma to sporo różnic. Musisz sam sobie zorganizować pracę. Na etacie masz już wytyczne, procedury, ktoś Ci ułożył to co masz robić. W swojej firmie sam musisz wszystko wymyślić. 

Jesteś w całości odpowiedzialny za wyniki, które wygenerujesz. Decyzyjność jest dużo większa. 

Biznes to samotna droga. Na etacie wszyscy pracownicy z grupy znają problemy w firmie. We własnej firmie wszystkie problemy są na Twojej głowie i inni nie są w stanie tych problemów zrozumieć. 

Etat udostępniał też pewien budżet do przeznaczenia na szkolenia i samodoskonalenie. Na swoim musisz sam o to zadbać i wykładać na to własne pieniądze. 

Strona internetowa Michała: https://exwork.pl

Michał był gościem 9. odcinka. Posłuchaj- kliknij