fbpx

Jak zarabiać na Amazon

Amazon daje sprzedawcom dostęp do potężnego rynku, jednak jest najtrudniejszą platformą sprzedażową. Żeby zarabiać na Amazonie musisz spełnić spore wymagania formalne, przestrzegać surowego regulaminu i poświęcić na to bardzo dużo zaangażowania. Pomóc Ci w tym może gość dzisiejszego odcinka- Damian Wiszowaty.

W dniach 8-16 kwietnia będzie można odebrać dostęp do Strefy Pomysłów, a w niej:

  • Lista 50 najlepszych pomysłów na biznes,
  • Zamknięty podcast “Jak znaleźć pomysł“- porady doświadczonych przedsiębiorców o tym jak znaleźć pasję i to czym warto się zająć,
  • Arkusze i ćwiczenia, które Ci w tym pomogą,
  • Zamknięta grupa dla uczestników.

Pobierz ten odcinek

Damian Wiszowaty z wykształcenia jest prawnikiem. Po studiach założył wydawnictwo muzyczne, kolejnym jego biznesem jest Gonito. Zajmują się kompleksową obsługą kont sprzedażowych, a ich bardzo specjalistyczną obsługą jest odblokowywanie kont na Amazonie. 

Czym zajmuje się Gonito

Dokonują audytu firmy, weryfikują szansę na sprzedaż danego rodzaju produktów, zajmują się rejestracją, weryfikacją i obsługą konta sprzedażowego, obsługą sprzedaży i klientów, ochroną konta itd.  Jeżeli np. prowadzisz stacjonarny sklep z materacami- możesz się do nich zgłosić, a oni poprowadzą Twoją sprzedaż na Amazonie od A do Z.

Jak zarabiać na Amazon- od czego zacząć

Kluczowe jest dobre przygotowanie się do sprzedaży i zdobycie wiedzy. Wejście na Amazon to droga w jedną stronę. Jeżeli raz coś pójdzie nie tak, Amazon Cię zablokuje to nie jesteś w stanie rozpocząć na Amazonie ponownie od zera w ramach firmy, którą już raz wprowadziłeś na Amazona. Dlatego przygotowanie jest bardzo ważne.

Amazon wymaga opieki 365 dni w roku. Jeżeli chcesz rozpoczynać przygodę ze sprzedażą w internecie od Amazona to przemyśl to. Ta platforma gratyfikuje dużych sprzedawców. Małym firmom ciężko jest się obronić przed ewentualnymi konsekwencjami za nieprzestrzeganie regulaminu. A zasady gry na Amazonie są bardzo wyśrubowane. Pierwsze działania w ecommerce najlepiej podjąć we własnym sklepie internetowym. 

 

Te odcinki mogą Cię zainteresować:

Jakie trudności czekają Cię podczas sprzedaży na Amazonie

Najczęstszy błąd sprzedawców to nieznajomość i niestosowanie się do regulaminu. Amazon ma bardzo wysokie wymagania dotyczące obsługi klienta i obsługi sprzedaży. Polscy sprzedawcy często nie są na to gotowi, bo lokalne platformy aukcyjne nie są tak restrykcyjne.

Lokalne sklepy często nie przestrzegają takich zasad jak dotrzymanie terminu wysyłki, dostarczenie przesyłki na czas. Na Amazonie to nie przejdzie. Każdy negatywny feedback jest rejestrowany przez platformę i wedle określonej wagi decydują, czy dane konto zostanie zablokowane.

Sprzedaż na Amazon- jakie warunki formalne trzeba spełnić

Minimalne warunki formalne to posiadanie sprofesjonalizowanej działalności gospodarczej (może być to nawet jednooosoba działalność gospodarcza). Kolejna rzecz to pełna zgodność w dokumentach podczas weryfikacji konta. Dokumenty muszą zostać dostarczone w odpowiedniej formie, w odpowiednim formacie pliku, przetłumaczone na odpowiedni język. Już na tym etapie jeżeli zajdzie jakieś niedopatrzenie to nie zostaniemy dopuszczeni do sprzedaży, a nasza firma- którą próbowaliśmy wprowadzić- już nigdy nie będzie miała takiej możliwości. 

Jakie produkty sprzedawać na Amazonie

Nie musimy być producentem. Wystarczy być dystrybutorem lub podmiotem, który zamawia produkty od producenta, nakłada na to swój branding i sprzedaje chroniąc te produkty własnym znakiem towarowym. Najważniejsze to znać produkt, który chcemy sprzedawać. 

Jeżeli klient zgłosi do Amazona, że produkt który u nas zamówił przyszedł uszkodzony, to jeżeli sprzedajemy np. porcelanę, to Amazon praktycznie “na wiarę” jest w stanie zwrócić klientowi pieniądze. Bez konieczności udowadniania, czy produkt rzeczywiście był uszkodzony. 

Jak się obronić przed niesłusznymi reklamacjami na Amazonie

Najważniejsza jest informacja zwrotna od klienta. Zawsze próbujmy doprowadzić do tego, żeby klient udowodnił, że rzeczywiście taka sytuacja miała miejsce. Prosimy o zdjęcia, o szczegółowy opis. Bardzo popularnym wytłumaczeniem wśród klientów “starszej daty” jest to, że oni nie potrafią zrobić zdjęć bo są osobami starszymi. Możemy powołać się na element regulaminu, który daje nam prawo nie zwracać pieniędzy jeżeli klient nie udowodni, że szkoda rzeczywiście miała miejsce.

Jak zarabiać na Amazon- sprzedaż ebooków

Amazon stworzył bardzo popularny czytnik ebooków- Kindle. W ramach swojej platformy udostępnia możliwość sprzedaży ebooków właśnie na to urządzenie. Ciekawa funkcja, dająca możliwość pasywnego dochodu, jednak w praktyce nie jest to tak kolorowe, bo prowizja dla autora za sprzedany ebook jest niewielka. Zarabiać mogą duzi gracze.

Jak zarabiać na Amazon- sprzedaż drukowanych książek

Jeżeli już mamy w ofercie ebooki, to Amazon umożliwia klientom zamówienie ich w wersji drukowanej książki. Drukowana książka na rządanie. Taka drukarnia nawet znajduje się pod Wrocławiem. 

Amazon FBA- na czym to polega

Sprzedając na Amazonie mamy do wyboru samodzielne wysyłanie towaru do klienta, lub skorzystanie z opcji Fulfillment By Amazon. Wysyłamy nasze produkty do magazynów Amazona i to on zajmuje się ich wysyłką. Zaletą tego modelu jest większa sprzedaż, jednak jest to znacznie bardziej kosztowne- większa prowizja, dodatkowo musimy zapłacić za miejsce w magazynie.

Przydatne linki: