fbpx
Jak zarobić na blockchainie? Yoniee Kamil Stasiak
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Jak zarobić na Blockchainie? [BOP59]

.

Jak zarobić na blockchainie?

Kamil Stasiak współtworzy aplikację Yoniee, która opiera się na Blockchainie. Wyjaśni nam czym jest blockchain, czym są kryptowaluty i tokeny personalne, oraz jak ten trend można wykorzystać, żeby na tym zarobić.

.

Jak zarobić na blockchainie- pobierz odcinek

Co to jest blockchain

Rozproszony rejestr danych. Dzięki blockchainowi nie musimy dłużej ufać innym instytucjom. Daje on niezależność. Dzisiaj, jeżeli ktoś przesyła komuś pieniądze to taką transakcję zapisuje bank i musimy mu ufać. Albo dane były zapisywane na dysku twardym komputera. Gdy dany dysk padał to traciliśmy wszystko. 

Później pojawiła się chmura, czyli dane przechowywane na serwerach. Kolejną rewolucją jest blockchain. Przykład: mamy 6 osób, każda z nich ma zeszyt i długopis. Kasia przekazuje Tomkowi 5 zł. Wtedy wszystkie te 6 osób zapisuje w swoich zeszytach, że taka transakcja nastąpiła. Spotykają się po roku i wszyscy mają to zapisane. Żeby taką transakcję zmienić albo spróbować ją sfałszować to musieliby wszyscy się zgodzić. Jest to wręcz niemożliwe. 

Blockchain a bitcoin

Po wielkim światowym kryzysie anonimowy twórca- Satoshi Nakamoto- opisał w swoim manifeście ideę zdecentralizowanego pieniądza, niezależnego od banków. Tak narodził się pomysł Bitcoina. Następnie do jego stworzenia potrzebna była technologia. Nakamoto zatrudnił więc programistów i w ten sposób powstała technologia blockchain. Na bazie blockchainu stworzono później bitcoina.

Jak w praktyce można zastosować blockchain

Możliwości jest dużo. Pierwsza to pieniądze i ich przesyłanie. Pieniądze czyli kryptowaluty możemy bardzo szybko i tanio przesyłać, bez pośrednictwa instytucji finansowych. 

Inne możliwości zastosowania to np. farmacja. Dzięki zastosowaniu blockchaina można będzie prześledzić całą drogę leku, oraz czy jest on zgodny z wszystkimi certyfikatami. 

Podobnie branża produktów luksusowych. Ostatnio poszła informacja, że Louis Vuitton planuje wprowadzenie blockchaina, aby można było kontrolować daną torebkę od fabryki, aż do dostarczenia klientowi tak, żeby nie pojawiały się podróbki. 

Czym są kryptowaluty

Ich ideą było zastąpienie tradycyjnego pieniądza. Część z nich rzeczywiście w ten sposób działa, niektóre firmy umożliwiają już płacenie kryptowalutami. Część krytowalut obecnie można porównać do startupów, za którymi stoi konkretny biznes (np. Sapiency). Coraz więcej firm z dużych marek pracuje nad stworzeniem własnej krytowaluty, np. Facebook. Jakie będzie ich zastosowanie? To jeszcze się okaże. 

Z tego odcinka dowiesz się:

  • Co to jest blockchain
  • Jak zarobić na blockchainie
  • Czym są kryptowaluty
  • Czym są tokeny personalne
  • Token personalny a kryptowaluta
  • Jacy specjaliści są potrzebni w branży blockchain
  • Co było pierwsze: bitcoin czy blockchain