fbpx
Jak znaleźć pomysł na biznes
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Jak znaleźć pomysł na biznes? 6 sposobów [BOP3]

.

Czym zająć się w życiu? Jak znaleźć pomysł na siebie lub jak znaleźć pomysł na biznes? W tym odcinku pokażę Ci 6 sposobów, które możesz od razu zastosować, a w prezencie dostaniesz ode mnie 5 moich pomysłów na biznes.

.

Pobierz ten odcinek

Mam dla Ciebie coś specjalnego. W podcaście mówię jak możesz samodzielnie znaleźć pomysł na biznes, ale poniżej możesz pobrać listę 5 moich pomysłów na biznes, które możesz śmiało zrealizować 🙂

 

Bardzo często jest powielany pewien mit przez osoby, które nie mają żadnego biznesu. Często mówią: to trzeba mieć pomysł, trzeba mieć dobry pomysł, to musi być coś takiego czego jeszcze nie ma, czego jeszcze nikt nie stworzył. Wydaje im się, że pójdą gdzieś drogą i nagle zapali im się jakaś żarówka nad głową i wpadną na coś tak genialnego, że zarobią na tym pomyśle miliony. To tak nie działa. Same pomysły są nic nie warte bez ich realizacji. Często jest tak, że jeżeli czegoś jeszcze nie ma, to są pewne powody, dlaczego tego nie ma. Może klienci takiego produktu nie potrzebują, może nie chcą za to płacić, może nikomu to nie jest potrzebne.

Zobacz na sukcesy niektórych wielkich firm.

IKEA nie wymyśliła mebli, ani nie stworzyła sklepów meblowych. IKEA zaczęła robić to zupełnie inaczej- zaczęli sprzedawać meble w paczkach do samodzielnego montażu i stworzyli showroomy- miejsca, gdzie możesz te meble obejrzeć, jak dane meble będą wyglądały w mieszkaniu. To zrobili inaczej- biznes który już był, ale pewne części tego biznesu zaczęli robić inaczej.

Kolejny przykład- Zalando. Jeżeli jesteś kobietą to wiesz o co chodzi, a jeżeli jesteś mężczyzną i masz dziewczynę albo żonę, to pewnie też kojarzysz. Zalando nie było pierwszym sklepem internetowym z ubraniami. To nie był genialny pomysł, że zaczniemy sprzedawać ubrania przez internet. Oni znowu wzięli istniejący już biznes, ale zrobili coś inaczej. Moim zdaniem odnieśli sukces, bo zlikwidowali pewne obiekcje klientów. Często przy zakupach ubrań przez internet ludzie mieli taki dylemat: “a co, jeżeli mi to nie będzie pasowało?”. “Muszę to spakować, odesłać, znaleźć karton najpierw, drukować jakieś etykiety.”- dużo zabawy. Zalando te problemy zlikwidowało. Dostajesz karton z ubraniami i w tym kartonie już masz gotową naklejkę. Jeżeli Ci nie pasuje bierzesz tą naklejkę, naklejasz na ten sam karton, kurier po to przyjeżdża, oddajesz i tyle. Świetny sposób. Moim zdaniem – pomijając to czy są dobrym sklepem, czy mają dobre produkty- między innymi dzięki temu zabiegowi odnieśli sukces. Wzięli gotowy biznes i go ulepszyli, zrobili pewną część lepiej, inaczej.

To może być świetny sposób na sukces- bierzemy to co już jest i w pewnych częściach ten biznes ulepszamy, robimy coś lepiej, inaczej.

Czyli ustaliliśmy, że sam pomysł na biznes nie jest najważniejszy, dużo ważniejsze jest jego wykonanie. Ale co wybrać? Czym się zająć w życiu? Jak znaleźć pomysł na biznes? Kilka rad:

1. Co lubisz robić?

To jest często powielana rada, idźmy dalej.

2. W czym jesteś lepszy od innych?

Zastanów się nad tymi dwoma kwestiami, weź kartkę i wypisz na niej odpowiedzi na te 2 pytania. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że w niczym nie jesteś lepszy, albo że nie masz żadnej pasji, to pomyśl nad tym i wypisz to, co Ci przychodzi na myśl, nawet jeżeli pozornie nie są to pomysły na biznes.
Dlaczego jest to takie ważne?
Prędzej czy później dojdziesz do wniosku, że życie jest za krótkie, żeby robić coś, czego nie lubisz. Jeżeli ta praca nie będzie sprawiała Ci przyjemności, prędzej czy później będziesz niezadowolony, sfrustrowany, pojawi się wypalenie zawodowe, depresja. A tym bardziej jeżeli będziesz chciał robić biznes, to pojawią się problemy. Ciężko będzie z nimi walczyć, jeżeli nie będziesz tego lubił.

Co lubisz robić jest bardzo standardowe, to powiedzą Ci wszyscy. Ale inne pytanie, na które warto, żebyś się zastanowił:

3. Jak chciałbyś, żeby wyglądał Twój dzień pracy?

Wstajesz rano, jesz śniadanie i co dalej? Idziesz do biura, jedziesz do jakiegoś dużego biurowca na 7. piętro, czy np. po śniadaniu siadasz do laptopa i pracujesz z domu? Albo np. podróżujesz po świecie i pracujesz zdalnie z dowolnego miejsca na świecie? Może np. chciałbyś mieć swój sklep, albo restaurację czy kawiarnię?
Jeżeli już wiesz jak wygląda Twój wymarzony dzień w pracy, to wiesz, jakie rodzaje biznesu możesz do tego dopasować. Jeżeli to ma być praca w biurze, to możesz do tego dopasować np. agencję reklamową. Jeżeli sklep to wybierasz sklep, tylko kwestia zastanowienia się jakie produkty by Cię interesowały.

Ja też tak zrobiłem. Gram w zespole muzycznym i jak szukałem dla siebie jakiegoś dodatkowego biznesu, to zastanawiałem się, co lubię robić- wiedziałem np. że lubię montować filmy z wakacji. Jak już siądę do montowania to robię to ciągiem, nie ważne ile czasu mi to zajmie, ale robię to tak długo aż skończę, bez odrywania się od tego. Oprócz tego co lubię robić, zastanawiałem się też co mógłbym robić dodatkowo, oprócz grania. Jakie mam możliwości? Granie w zespole jest pracą sezonową, więc zastanawiałem się jaki typ biznesu mogę do tego dopasować, żeby móc pracować wtedy, kiedy mam mniej grania. Tak trafiłem na biznes online i na to się zdecydowałem.
Kolejna rzecz:

4. Czego brakuje w Twojej okolicy?

Twoim zdaniem lub zdaniem Twoich rówieśników i rodziny. My Polacy trochę lubimy narzekać, więc posłuchaj tego narzekania, czego brakuje innym w Twojej okolicy? Czego nie ma u Ciebie a jest np. w innych miastach lub krajach?

5. Unikaj biznesów o wysokich kosztach.

To jest chyba najpowszechniejszy pomysł na biznes- restauracja lub jakaś swoja knajpka. Bardzo dużo osób chciałoby właśnie mieć takie swoje miejsce. Też miałem taki okres. Nawet wydaje mi się, że miałem bardzo fajne pomysły na knajpki, jednak stwierdziłem, że póki co będę tego typu biznesów unikał. Dlaczego?
Na początek musisz wyłożyć minimum 100-200 tysięcy. Co miesiąc musisz opłacić czynsz i kilku pracowników, to przynajmniej 10-15 tysięcy co miesiąc. Na dzień dobry 200 tysięcy i 15 tysięcy co miesiąc, to jest duże ryzyko.

Wiadomo- wszystko jest dla ludzi. Te biznesy też można zrobić tak, żeby to działało, ale stwierdziłem, że nie po to zarabiam pieniądze, żeby wszystko ryzykować w ten sposób, tym bardziej, że można inwestować pieniądze trochę bezpieczniej i mniejszym nakładem pracy, więc póki co unikam biznesów o wysokich kosztach. Może w przyszłości jakiś taki biznes stworzę, bo bardzo mnie to kusi, ale na początek lepiej tego unikać.
Pewne ryzyko, które się z tym wiąże, to tzw. bariera wejścia. Jeżeli jakiś biznes jest łatwy, lub koszty wejścia w ten biznes są niewielkie to szybko może pojawić się konkurencja lub ta konkurencja będzie duża.

6. Idź na etat.

Zatrudnij się w kilku miejscach, w różnych branżach i zobacz co Ci się podoba. Oprócz tego możesz podglądać, co można zrobić tam inaczej, lepiej. Jest to na pewno tańsza nauka, niż robienie biznesu. Nie musisz inwestować swoich pieniędzy i czasu na rozpoczynanie tego biznesu, dodatkowo będziesz jeszcze dostawał regularnie wypłatę, a możesz sprawdzić jaka praca by Ci odpowiadała, poznać ludzi w różnych firmach, nie tylko w tej, w której pracujesz, zobaczyć co można ulepszyć w danej branży.

To było tylko kilka pomysłów. O ty można napisać całą książkę, bo sposobów na znalezienie pomysłu na biznes jest multum.

Zapamiętaj najważniejszą rzecz- sam pomysł nie jest najważniejszy, dużo ważniejsze jest jego wykonanie.

To nie musi być rzecz innowacyjna, której jeszcze na świecie nie ma. To może być coś co już jest, a np. w 10% tego biznesu zacznij robić coś inaczej.