Ty też masz talenty! Nie musi to być np. talent muzyczny czy kulinarny. Chodzi o pewne cechy i predyspozycje, które się u Ciebie wyróżniają – o Twoje mocne strony. Jak je odkryć i zacząć z nich korzystać? Jak znaleźć pomysł na siebie? Posłuchaj!
Co to jest test Gallupa
Po wykupieniu dostępu możesz go wykonać, żeby poznać swoje mocne strony, inaczej mówiąc talenty. Test jest dostępny w dwóch wariantach- w tańszym poznajesz swoje 5 najbardziej dominujących cech, a w droższym tych cech jest 34. Test jest po polsku, w jego wyniku otrzymujesz raport z opisem poszczególnych cech, też po polsku.
Wynik mojego testu Gallupa:
Odpowiedzialność
Twoja cecha Odpowiedzialności sprawia, że czujesz wewnętrzny obowiązek dotrzymania danego słowa. Jeśli już zaangażujesz się w coś – na mniejszą lub większą skalę – czujesz się emocjonalnie zobowiązany/a doprowadzić sprawę do końca. Od tego zależy twoje dobre imię. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz się wywiązać z obietnicy, automatycznie szukasz sposobu zrekompensowania tego „poszkodowanej” osobie. Przeprosiny nie wystarczą. Tłumaczenie się nie wchodzi w grę. Nie zaznasz spokoju, dopóki nie dojdzie do zadośćuczynienia. Twoja sumienność – twoja niemal obsesja, aby dobrze wykonywać powierzone ci zadania – oraz nienaganne zasady etyczne składają się na twoją reputację osoby absolutnie niezawodnej. Przy wyznaczaniu nowych obowiązków ludzie będą najpierw zwracać się do ciebie, ponieważ wiedzą, że dzięki tobie zadanie zostanie wykonane. Gdy przychodzą lub będą przychodzić do ciebie, musisz dokonywać selekcji. Twoja chęć zgłaszania się na ochotnika może czasami skutkować tym, że bierzesz na siebie więcej niż powinieneś/powinnaś.
Wizjoner
Czy nie byłoby wspaniale, gdyby… Jesteś typem człowieka, który lubi patrzeć poza horyzont. Fascynuje cię przyszłość. Niczym na filmie, widzisz w detalach wszystko to, co może przynieść dzień jutrzejszy. Ten pełen szczegółów obraz każe ci iść naprzód, ku przyszłości. Poszczególne jego elementy zależą od twoich innych cech i zainteresowań. Lepszy produkt, lepszy zespół ludzi, lepsze życie, albo lepszy świat – zawsze będą dla ciebie inspiracją. Jesteś marzycielem, który ma wizje przyszłych wydarzeń. Pielęgnujesz je. Jeśli teraźniejszość okazuje się zbyt frustrująca, a ludzie wokół ciebie zbyt pragmatyczni, wywołujesz swoje wizje przyszłości. Napełniają cię energią. Mogą także napełniać energią innych. W rzeczywistości ludzie chcą, żebyś te wizje opisywał/a. Chcą obrazu, który pobudziłby ich wyobraźnię, a przez to ożywił ducha. Możesz go dla nich stworzyć. Ćwicz. Starannie dobieraj słowa. Spraw, żeby twój obraz był możliwie jak najbardziej żywy. Ludzie chwycą się nadziei, którą im dasz.
Poważanie
Chcesz uchodzić za kogoś poważanego w oczach innych ludzi. Pragniesz uznania. Chcesz, by twój głos był słyszany. Chcesz się wyróżniać. Chcesz być znany/a. W szczególności chcesz, by znano i podziwiano twoje wyjątkowe talenty. Czujesz potrzebę bycia podziwianym/ną jako osoba wiarygodna, profesjonalna oraz odnosząca sukcesy. Szukasz towarzystwa innych ludzi, którzy tak jak ty są wiarygodnymi profesjonalistami odnoszącymi sukcesy. A jeśli nie są, wówczas będziesz ich do tego zachęcał/a aż do momentu, gdy tacy się staną. Inaczej zostawisz ich w tyle. Posiadając niezależną osobowość pragniesz, aby twoja praca była raczej sposobem na życie niż tylko wykonywanym zajęciem i w tak rozumianej pracy chciałbyś/chciałabyś mieć wolną rękę – swobodę działania w realizowaniu zadań. Mocno odczuwasz swoje aspiracje. I dlatego twoje życie pełne jest rzeczy, których „pragniesz”, „pożądasz” i „kochasz”. Bez względu na to, jak się ta cecha przejawia – inaczej w przypadku każdej osoby – dzięki potrzebie wyróżniania się będziesz się stale wspinał/a ponad to, co przeciętne, a bliżej tego, co wyjątkowe. Jest to cecha, dzięki której ciągle do czegoś aspirujesz.
Indywidualizacja
Ta cecha powoduje, że w każdym człowieku najbardziej intryguje cię jego niepowtarzalność. Denerwuje cię generalizowanie, kategoryzowanie, wyróżnianie „typów”. Wiesz, że takie uogólnienia utrudniają dostrzeżenie tego, co w ludziach niepowtarzalne i co ich wyróżnia. Cechuje cię wnikliwość, z jaką przyglądasz się różnicom między poszczególnymi ludźmi. Instynktownie zwracasz uwagę na styl danej osoby, jej motywację, sposób myślenia i budowania związków. W życiu każdego widzisz jedyną w swoim rodzaju historię. Takie podejście mówi wiele o tym, jak współżyjesz z ludźmi. Wyjaśnia na przykład dlaczego zawsze trafiasz w dziesiątkę z prezentem urodzinowym, skąd wiesz, kogo ucieszy publiczna pochwała, a kogo wręcz przeciwnie i dlaczego dopasowujesz metody nauczania tak, aby zaspokoić potrzeby zarówno tych, którzy wymagają specjalnych wskazówek, jak i tych, którzy pragną dojść do wszystkiego sami. Dzięki temu, że jesteś tak bardzo wyczulony/a na mocne strony innych ludzi, potrafisz z każdego wyciągnąć maksimum. Gdy informujesz kogoś o swoich obserwacjach odnośnie jego wyjątkowych cech wiesz, że będzie ona chciała odkryć w sobie coś więcej. Zdolność indywidualizowania pozwala również dobierać efektywne zespoły. Podczas, gdy niektórzy szukają idealnej „struktury”, bądź „procesu” grupowego, twój instynkt mówi ci, że sekret tkwi w przydzielaniu każdemu takiej roli, w której będzie on mógł robić głównie to, co wychodzi mu najlepiej.
Bliskość
Potrzeba trwałych relacji z ludźmi określa twoje podejście do znajomości i przyjaźni. Krótko mówiąc, cecha ta sprawia, że ciągnie cię raczej w stronę tych, których już znasz. Niekoniecznie stronisz od nowych znajomości – możesz mieć inne silne cechy, które powodują, że cieszysz się sytuacją, w której obcy stają się twoimi znajomymi – ale ogromną przyjemność i siłę czerpiesz z przebywania w pobliżu twoich serdecznych przyjaciół. Nie krępuje cię emocjonalna zażyłość. Gdy już zostanie nawiązana jakaś znajomość, świadomie zachęcasz do jej pogłębiania. Chcesz, żeby twoi przyjaciele dobrze cię poznali i ty chcesz dobrze ich znać. Chcesz rozumieć ich uczucia, cele, obawy, marzenia, chcesz także, żeby oni rozumieli twoje. Zdajesz sobie sprawę z tego, że taki rodzaj stosunków międzyludzkich wiąże się z pewnym ryzykiem – możesz dać się zdominować – ale jesteś gotowy/a je podjąć. Dla ciebie przyjaźń ma wartość tylko wtedy, jeżeli jest autentyczna. Jedynym sposobem, żeby się o tym przekonać jest zaufać drugiej osobie. Im więcej macie wspólnego, tym więcej razem ryzykujecie. Im więcej razem ryzykujecie, tym więcej możliwości wykazania, że wasza troska jest autentyczna. To są twoje kroki w stronę prawdziwej przyjaźni i chętnie je podejmujesz.
Katarzyna Bieleniewicz jest certyfikowanym trenerem mocnych stron i talentów Gallupa. Jej pasją jest rozwój i pomaganie innym w odkrywaniu ich potencjału osobistego oraz pomysłu na siebie. Absolwentka dwóch kierunków- pedagogiki pracy z doradztwem zawodowym i kulturoznastwa. Pracuje jako kreatywny konsultant w zakresie tworzenia nowych produktów, projektów oraz działalności w social mediach.