fbpx
Jak zrobić kurs online 2020 - narzędzia, programy, sprzęt - podcast
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Jak zrobić kurs online 2020 – narzędzia, programy, sprzęt – poradnik

.

Kursy online to bardzo dobry sposób na zdobywanie nowej wiedzy. Jak zrobić kurs online w 2020 roku? W tym odcinku podcastu opowiem Ci o tym, jak zrobić kurs online od strony technicznej – czyli jakich narzędzi, sprzętu i programów do tego potrzebujesz.

Zapisz się na listę zainteresowanych kursem tworzenia stron i sklepów:

.

Od 3 miesięcy pracowałem nad kursem tworzenia stron internetowych w WordPressie, ale to tylko część tego co robiłem, bo tak naprawdę były to 3 kursy online: kurs tworzenia stron WordPress, kurs tworzenia sklepów internetowych, oraz Program Szkoleniowy Zarabianie Na Tworzeniu Stron- który obejmuje 2 poprzednie + część marketingowo – sprzedażową.  

Skupimy się tylko na tym jak stworzyć kurs online technicznie, nie poruszę tu części marketingu, sprzedaży i promocji – chociaż wbrew pozorom właśnie sprzedaż kursu online jest trudniejsza niż jego stworzenie. 

Podejścia twórców kursów online są różne – wielu z nich poleca zrobienie przedsprzedaży, czyli najpierw sprzedaj kurs zanim go stworzysz, bo jeżeli się okaże że nikt go nie kupi, to niepotrzebnie włożysz w to masę pracy. 

Faza 1: Badanie rynku

Czy komuś Twój kurs jest potrzebny? Czy są już takie kursy? Jak są to dobrze

Faza 2: Planowanie

Dla kogo jest to kurs – w jakim miejscu obecnie są osoby, do których ten kurs jest skierowany? Komu on może pomóc? Jakie kursanci mają osiągnąć rezultaty? W jakim miejscu mają być docelowo?

Ja mam dwie takie grupy, bo będę oferował 2 kursy.

Pierwszy kurs: WordPress Od Początku – dla osób które chcą samodzielnie zrobić swoją stronę internetową, sklep internetowy, bloga, albo chcą się nauczyć obsługiwać stronę, którą już mają. Czyli proces ma wyglądać tak: nie masz strony – przerabiasz kurs – masz stronę.

Drugi kurs to Program Szkoleniowy Zarabianie Na Tworzeniu Stron. Tutaj chciałem stworzyć kompleksowy program dla osób, które szukają pomysłu na biznes. Proces ma wyglądać tak: nie masz pomysłu na biznes, nie znasz się na tworzeniu stron internetowych – dołączasz do Programu Szkoleniowego – dostajesz wiedzę zarówno techniczną jak zrobić stronę internetową i sklep internetowy + wskazówki jak pracować z klientami + metody w jaki sposób dotrzeć do klientów, jak pozyskać klientów i co robić, żeby pracować za wyższe stawki niż robi to konkurencja. 

Faza 3: Plan szczegółowy

Rozpisana lista tematów i lekcji. U mnie: 48 lekcji wideo – plik w excelu. Następnie plik w Google Docs – szczegóły – co chcę w danej lekcji powiedzieć (dotyczyło modułu o Zarabianiu Na Tworzeniu Stron). Jeżeli sobie to dobrze rozpiszesz, to przy nagraniach pójdzie Ci szybciej – bo siadasz, wiesz co masz mówić, co masz nagrać – ustawiasz sprzęt i nagrywasz. 

Faza 4: Nagranie

Polecam program OBS. Możesz nim nagrać ekran swojego komputera, ale też obraz z kamerki internetowej. Do tego może przydać się lepszy mikrofon, żeby dźwięk był dobry. 

Inne rozwiązanie to nagranie wideo przy pomocy smartfona z dodatkowym mikrofonem. Np. mikrofon krawatowy Boya, na Allegro kosztuje ok. 50 zł. Ustaw się twarzą do okna żeby mieć dużo światła na siebie i możesz nagrywać.

Faza 5: Montaż

Ja mam program do montażu filmów, więc nie był to dla mnie problem – a Ty pewnie też znajdziesz jakieś proste oprogramowanie – może nawet darmowe. Nie jest tutaj potrzebny specjalistyczny montaż, czasami trzeba tylko wyciąć początek i koniec i tyle.

Faza 6: Platforma dla kursu

Kurs musimy gdzieś zamieścić – kursanci muszą mieć panel zabezpieczony hasłem, do musimy zrobić stronę, przez którą użytkownicy będą mogli nasz kurs kupić. Na 2 rozwiązania warto zwrócić uwagę: WP Idea albo Webtolearn. Ja wybrałem Webtolearn bo tam w pakiecie dostajesz już przestrzeń na Vimeo – a przy WP Idea i tak będziesz musiał płacić abonament na Vimeo. 

Najtańszy pakiet na WP Idea kosztuje 997 zł, droższy 1597 zł a najwyższy 2497 zł. Do tego i tak abonament na Vimeo to koszt ok. 40-50 zł miesięcznie (z doliczonym Vatem).

W przypadku WebToLearn dostajemy wszystkie funkcjonalności, płacimy miesięczny abonament, którego wysokość zależy od ilości użytkowników. Najtańszy – 47 zł miesięcznie i możemy mieć do 50 użytkowników + dostajemy 20 GB miejsca na Vimeo. Droższy 97 zł – do 300 użytkowników i 30 GB na Vimeo itd. Rozwiązanie całkiem przystępne cenowo. 

Wada WebToLearn – obsługa panelu administracyjnego dla nas może być mało intuicyjna – podobno ma się to niedługo zmienić. Poza tym stosunek ceny do funkcjonalności jest ok.

Faza 7: Płatności

Korzystam z tPay. Przyzwoite prowizje + bardzo fajna funkcjonalność generowania linku do płatności.

Płatności kartą- podobno 30% osób płaci kartą kupując przez internet, dlatego takie płatności też warto umożliwić. Żeby klienci mogli u nas płacić kartą musimy podpisać umowę z zewnętrznym systemem który to zapewnia. Żeby oni nam to zapewnili to mają swoje wymogi – co musi być na stronie internetowej – czyli musimy mieć takie rzeczy jak regulamin, polityka prywatności, czy polityka zwrotów. To wszystko musiałem napisać i dodać tam te informacje, których oni wymagali. 

Nasz system płatności musimy też skonfigurować na naszej platformie (WebToLearn). 

Na rynku jest też system płatności FONDY z ciekawą ofertą. Oferuje wiele metod płatności, które można dopasować do potrzeb biznesowych. Jest chociażby możliwość podpięcia płatności cyklicznych tzw. subskrypcyjnych. Ale również dzięki tym, że FONDY współpracuje z ponad 200 bankami w Europie można wyjść ze swoją ofertą kursu na rynki zagraniczne i przyjmować płatności za kurs w ponad 100 walutach. 

Oprócz standardowych metod płatności  jak płatności kartami, przelewem online oferta tego systemu pozwala na przyjmowanie płatności przez link. Rejestracja i podłączenie do strony jest bardzo szybka. Cała procedura jest intuicyjna i nie wymaga żadnej technologicznej wiedzy. A dodatkowy dostęp do rozbudowanego panelu analitycznego (również przez aplikację mobilną) pozwala śledzić sprzedaż w czasie rzeczywistym.  

Krok 8: Faktury i księgowość

Fakturownia.pl

Jak rozliczać i księgować, kasa fiskalna, faktury na bazie paragonu.