fbpx
Jak zrobić stronę internetową Ola Gościniak Jestem interaktywna
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Ola Gościniak- Jak zrobić stronę internetową na WordPressie

.

Jak zrobić stronę internetową 

Ola Gościniak jest znana w internecie z własnego bloga oraz z fanpage: Jestem interaktywna- Ola Gościniak. Od razu po studiach założyła swoją firmę- zajmowała się tworzeniem stron internetowych. Opowie nam o kulisach tego biznesu, oraz jak wyglądały początki jej bloga, którego przekształciła w sprawnie działający biznes. Uczy innych w swoich kursach, jak zrobić stronę internetową, oraz innych umiejętności związanych ze stronami internetowymi czy blogami.

.

 

Pobierz ten odcinek

Projektowanie stron internetowych

Ola Gościniak już w czasie studiów na politechnice pracowała na pół etatu. Tam zajmowała się m.in. tworzeniem serwisów internetowych, programowaniem backendowym- czyli programowała w jaki sposób mają działać bardziej rozbudowane serwisy internetowe. To, czego nie widać. Po studiach postanowiła założyć własną firmę i zająć się tworzeniem stron internetowych. Skorzystała z dotacji na założenie działalności gospodarczej, następnie otwarła pierwszą firmę. Dopiero później zaczęła pozyskiwać klientów.

Jak zdobyć pierwszego klienta

Ola pochwaliła się na Facebooku, że teraz jest freelancerką i tworzy strony internetowe. Pierwszy klient był z kręgu jej znajomych. Oprócz tego miała też dostęp do stałych zleceń, co dało jej stabilizację. Oprócz tego poszukiwała też zleceń na portalach dla freelancerów i na grupach na Facebooku. Dosyć szybko pojawili się klienci z polecenia. W przypadku stron internetowych bardzo często w stopce strony wstawia się informację kto tą stronę stworzył. Przez to sporo osób zaczęło się zgłaszać, bo widzieli stronę, która im się spodobała.

Jak zdobywać klientów na strony internetowe

Bardzo ważnym czynnikiem jest szybkość odpowiedzi. Im szybciej odpowiesz zainteresowanej osobie, tym lepiej. Ola wyróżniała się na rynku, ponieważ dla klientów przygotowywała bardzo ładne oferty w pdf. Klient otrzymywał wycenę bardzo szybko, a w spersonalizowanym, estetycznym pdfie było wyszczególnione, co zostanie wykonane w ramach tej usługi, m.in. że strona zostanie zoptymalizowana pod SEO, zabezpieczona itd. Był tam też harmonogram prac, co zostanie kiedy wykonane. Gdy, klienci wysyłali zapytanie ofertowe do 10 freelancerów, od innych dostali odpowiedz na następny dzień albo po 2 dniach, od Oli dostawali taką odpowiedź po 1-2 godzinach. Skuteczność tych działań była bardzo duża. 

Freelancerzy skupiają się zbyt mocno na zwiększeniu ilości zapytań ofertowych, zamiast skutecznie przekuwać zapytania ofertowe w klientów. Ola robiła to bardzo dobrze.

Założenie bloga

Od dłuższego czasu Ola chciała to zrobić, bo zgłaszało się do niej sporo osób, które nie miały budżetu na stworzenie strony przez Olę, a Oli zależało, żeby im pomóc. Postanowiła uczyć na blogu, jak taką stronę zrobić samodzielnie. Były też obawy- przecież może w ten sposób stracić część klientów- skoro pokazuje, jak to zrobić samodzielnie, to dlaczego klienci mieliby to zlecać jej? Okazało się coś zupełnie przeciwnego. Poprzez bloga zaczęła pozyskiwać jeszcze więcej klientów. A blog zaczął się rozwijać, pojawił się też pierwszy kurs online dotyczący tworzenia stron internetowych.

Od tworzenia stron do blogowania i kursów

Ola Gościniak mierzyła, ile czasu zajmują jej poszczególne czynności. Robiąc podsumowanie roczne okazało się, że tworzenie stron internetowych zajmuje jej 60% czasu i przynosi 30% dochodu, a tworzenie bloga i kursów zajęło 10% czasu, a przyniosło w granicach 40% dochodów. Zajmowało to mniej czasu i generowało lepsze efekty, dodatkowo dawało jej to “flow” i wiele radości, więc postanowiła zająć się tylko blogiem i kursami.

Jak zrobić stronę internetową

Jeżeli chcesz ją zrobić samodzielnie to najpopularniejszym rozwiązaniem jest WordPress. Jest to najprostsze rozwiązanie, nie musisz umieć kodować. W WordPressie wszystko możesz sobie wyklikać.

Ile kosztuje zrobienie strony internetowej

Samodzielne zrobienie strony internetowej to na początku koszt od ok. 100zł, do 200-300zł. Oprócz tego co roku musisz opłacać domenę i hosting, więc co roku musisz zapłacić za to 100-200zł.

Ile trwa stworzenie strony internetowej

Jeżeli nie znasz się na tym, nigdy nie miałeś z tym styczności to dobrze poświęcić na to 30 dni, oczywiście nie pełnych dni, ale takiej pracy po godzinach. Jeżeli chcesz zrobić to szybko, to wystarczy Ci weekend.

Jak zrobić dobrą stronę internetową

Dwie główne cechy jakie strona powinna spełniać: powinna być ładna i funkcjonalna. Funkcjonalna, czyli osoby, które wejdą na naszą stronę powinny łatwo znaleźć tam wszystkie potrzebne informacje. Strona powinna działać szybko- ma to wpływ na pozycjonowanie w Google oraz na aspekt użytkowy- nikt nie będzie czekał 20 sekund aż strona się załaduje. Musi być też dobrze zoptymalizowana pod wyszukiwarki.

Ola Gościniak- Bądź online

Ola samodzielnie napisała i wydała książkę- Bądź online. Znajdziesz w niej informacje jak zrobić stronę internetową od A do Z. W podcaście pokazuje kulisy jej powstania. Przedstawia proces samodzielnego wydania książki (w modelu self-publishingu).

Strony i wtyczki, o których rozmawialiśmy:

  • Themeforest.net– strona z szablonami i motywami do WordPressa
  • YoastSEO- wtyczka do WordPressa pomagająca w poprawieniu widoczności w Google
  • WooComerce- wtyczka do WordPressa dla sklepów internetowych
  • WpDesk.pl– firma tworząca wtyczki do WooComerce
  • iFirma- księgowość
  • Przelewy24
  • Google Page Speed Insight– sprawdzanie szybkości strony
  • Faststone Image Viewer– program do optymalizowania zdjęć
  • OlaGosciniak.pl– strona i blog Oli

Czego dowiesz się z tego odcinka:

  • Jak zrobić stronę internetową
  • Jak zdobywać klientów w branży usługowej
  • Jak zdobyć pierwszego klienta
  • Cechy dobrej strony internetowej
  • Jak poprawić pozycję strony internetowej w Google
  • Jak zarabiać na blogu
  • Ile czasu zajmuje stworzenie strony internetowej na WordPressie
  • Ile kosztuje zrobienie strony internetowej
  • Jak napisać i samodzielnie wydać książkę
  • Platforma do tworzenia kursów online na WordPressie