fbpx
Jak zrobić stronę internetową i sklep - podcast
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Jak zrobić stronę internetową i sklep na WordPressie – podcast

.

Jak zrobić stronę internetową i sklep internetowy samodzielnie, bez skomplikowanego kodowania?  W tym podcaście opowiem Ci co jest do tego potrzebne i jak krok po kroku ogarnąć wszystkie aspekty techniczne.

Pobierz ten odcinek w wersji MP3

Nagrywam ten podcast 31 marca 2020 roku – na świecie szaleje pandemia koronawirusa, większość stacjonarnych biznesów została zamknięta, większość osób na świecie ma ograniczone możliwości przemieszczania się, namawia się wszystkich żeby zostali w domach, albo są w obowiązkowej kwarantannie (jak ja). 

Czas dramatyczny dla wielu przedsiębiorców bo koszty zostały, a przychody zmalały praktycznie do zera. Kto tylko mógł, to praktycznie z dnia na dzień przeniósł swój biznes do internetu. Zrobiły to szkoły językowe, które natychmiast zaczęły prowadzić zajęcia online, zrobili to trenerzy, którzy treningi przenieśli na grupy facebookowe lub zaczęli oferować prowadzenie swoich podopiecznych przez internet, a sklepy próbują jak najszybciej przenieść sprzedaż do internetu. 

Nie wszystkim się to uda, wiele firm upadnie, ludzie stracą pracę – to nieuniknione. Jednak kolejny raz widzimy jaką potęgą jest internet. Obecna sytuacja może mocno zmienić zwyczaje zakupowe i sposób pracy wielu osób. Jeżeli masa firm przyzwyczai się do pracy zdalnej i zauważą jakie korzyści to niesie – to dlaczego mieliby wracać do starego modelu? 

Podobnie firmy, które przeniosły się do internetu. Jeżeli klienci dalej chcą z ich usług korzystać to mają same zalety – pracownicy i kursanci w szkołach językowych nie muszą dojeżdżać i tracić czasu, właściciel nie musi wynajmować lokalu, znacząco spadną mu koszty. Obecna pandemia może zmienić sposób działania wielu branż. A wszystko na korzyść internetu. 

Obecność firm w internecie to konieczność, a podstawowym “centrum dowodzenia” jest własna strona internetowa. Nie fanpage na Facebooku ani nic innego tylko strona, której to Ty będziesz właścicielem i będziesz mieć na nią 100% wpływu. 

Podobnie sklep internetowy – jeżeli w Twoim biznesie jest to możliwe to udostępnij sprzedaż przez internet. A jeżeli uważasz że nie jest możliwe to zastanów się jeszcze 2 razy czy aby na pewno, czy to tylko Twoja wymówka. 

Zlecić zrobienie strony internetowej czy zrobić samodzielnie

Zrobienie strony internetowej lub sklepu od strony technicznej jest moim zdaniem łatwiejsze, niż zrobienie reklamy na Facebooku. Mamy dużo rozwiązań i kreatorów, które umożliwiają zrobienie strony bez żadnego kodowania, więc każdy jest w stanie z tym sobie poradzić. Pytanie: czy masz na to czas i chęć do nauki? Jeżeli jesteś w stanie wygospodarować kilka wieczorów to spokojnie możesz to zrobić samodzielnie i zaoszczędzić w ten sposób kilka tysięcy złotych. Ta umiejętność przyda Ci się, bo dzięki temu możesz samodzielnie zarządzać swoją stroną czy sklepem – dodawać tam nowe treści, aktualizować i rozbudowywać. 

Jak stronę internetową lub sklep

Masz do wyboru kilka rozwiązań. Ja polecam Ci zrobienie takiej strony na WordPressie, a dokładniej wordpress.org (zamiast wordpress.com). Musisz wykupić sobie domenę i hosting, zainstalować tam WordPressa i wtedy masz pełną kontrolę nad swoją stroną – możesz ją dowolnie modyfikować, nie jesteś zależny od zewnętrznych firm i nie musisz nigdzie płacić abonamentu.

 

  1. Wybór domeny
  2. Wybór hostingu
  3. Zakup domeny i hostingu
  4. Instalacja WordPressa
  5. Stworzenie strony