Jak zrobić stronę internetową samodzielnie krok po kroku- Poradnik

Jak zrobić stronę internetową?

Strona internetowa powinna być podstawowym miejscem w sieci dla każdego biznesu. Możesz mieć fanpage na Facebooku, profil na Instagramie, albo być w katalogach firm, ale zawsze będziesz uzależniony od zewnętrznych firm. Co jakiś czas można przeczytać posty rozżalonych osób, którym Facebook uciął zasięgi na Fanpage’u. Wiele osób na tym ucierpiało, bo skupiali się tylko na nim. A co jeżeli zablokują Twój Fanpage? Może nawet go usuną? Stracisz to, co budowałeś przez miesiące albo i lata. Strona internetowa jest Twoją własnością. To Ty o niej decydujesz. Jeżeli nie wiesz jak zrobić stronę internetową to spokojnie! Jest to bardzo proste. W tym artykule pokażę Ci od czego zacząć.

Dlaczego warto zrobić stronę internetową?

 • Strona internetowa jest Twoją własnością- nie musisz się przejmować algorytmami na Facebooku, cenami reklam, czy być uzależniony od zewnętrznych firm.
 • Klienci przed skorzystaniem z Twoich usług czy zakupem produktów wyszukają więcej informacji na Twój temat w internecie. Najlepiej, jeżeli te informacje znajdą na Twojej stronie internetowej- wtedy masz na nie wpływ.
 • Facebook czy katalogi firm narzucają konkretny schemat jak Twoja strona w tym medium wygląda. Własną stronę internetową możesz zaprojektować w dowolny sposób- możesz tam umieścić co chcesz i w którym miejscu chcesz. Jeżeli projekt strony internetowej będzie dobrze przemyślany możesz zauważyć jak przełoży się to na sprzedaż w Twojej firmie.

Strona internetowa- cena

Jeżeli chcesz zlecić zaprojektowanie strony internetowej zewnętrznej firmie, to cennik jest bardzo zróżnicowany. Za prostą stronę internetową, składającą się z 3-4 podstron, możesz zapłacić 1000-3000zł.

Możesz też znaleźć studenta, albo freelancera, który wykona taką stronę taniej, np. za 800zł, czasem nawet 500zł. Czy warto? Nie zawsze. Pamiętaj, że strona internetowa będzie Twoim “domem” w internecie. Musi działać szybko, bezawaryjnie, być bezpieczna, zoptymalizowana pod pozycjonowanie w Google. Nie wystarczy tylko ją zrobić. Trzeba to zrobić dobrze.

Zlecenie zrobienia strony internetowej agencji jest czymś, co intuicyjnie przychodzi na myśl jako pierwsze, jeżeli się na tym nie znasz. Jednak wcale nie jest to szybsze rozwiązanie. Musisz znaleźć firmy, którym mógłbyś to zlecić. Następnie musisz przygotować swoje wymagania, co taka strona powinna zawierać, z ilu podstron się składać, co na tych podstronach powinno być. Następnie musisz skontaktować się z wszystkimi agencjami, dogadać szczegóły i wybrać którąś z nich. Do tego dochodzi bieżące sprawdzanie projektu i ewentualne poprawki, rozliczenie się- sporo pracy. Samo to zajmie Ci kilka dni.

Ale spokojnie! Możesz się tego nauczyć samodzielnie- jest to bardzo proste! Własną stronę internetową spokojnie możesz zrobić w kilka dni, a nawet kilka wieczorów.

Więc jak zrobić stronę internetową samodzielnie?

Masz do wyboru kilka opcji:

 1. Strona internetowa w HTML
 2. Strona WordPress
 3. Kreatory stron

Jak zrobić stronę internetową w HTML

HTML to podstawowy język, w którym pisze się strony internetowe. Nauczenie się tego od podstaw zajęłoby Ci sporo czasu, ale możesz iść na skróty. Możesz wykorzystać szablon HTML. Jest to zaprojektowana już strona internetowa, w której wystarczy podmienić teksty, grafiki, usunąć elementy których nie chcesz i gotowe. Całość zajmuje kilka godzin. Zrobiłem nawet 2 kursy na ten temat, jeden trwa pół godziny, drugi- pełny- trwa 2 godziny. Czyli da się zrobić to bardzo szybko. Jednak jeżeli się na tym nie znasz, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kolejna metoda- czyli strona internetowa na WordPressie.

Jak zrobić stronę internetową w WordPress

WordPress to taki “silnik”, który służy do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi. Możesz zainstalować WordPressa na swoim serwerze, następnie nie musisz nic kodować, wszystko możesz “wyklikać” w kokpicie- w ten sposób tworzysz swoją stronę. WordPress zamienia to co Ty wyklikasz na kod- Ty nie musisz w to ingerować. Strona na WordPressie ma taką zaletę, że dostępnych jest bardzo dużo wtyczek i szablonów, które rozwiną twoją stronę internetową o nowe funkcjonalności.

Dla kogo ta metoda sprawdzi się najlepiej?

Jeżeli strona internetowa jest ważnym elementem Twojego biznesu, chcesz publikować artykuły (mieć bloga), może podpiąć sklep pod swoją stronę, mieć dostęp do tysięcy wtyczek- strona na wordpressie sprawdzi się do tego idealnie. W dodatku wiele dużych, światowych marek również opiera swoje strony o WordPressa.

Kreatory stron internetowych

To np. Wix.com. Możesz tam za miesięczną opłatą stworzyć własną stronę. Tańsze pakiety zaczynają się od nieco ponad 17 zł miesięcznie, jednak zawierają reklamy Wix. Pakiety bez reklam zaczynają się od ok. 34,50 zł miesięcznie. Wydaje się to dosyć atrakcyjne cenowo, jednak niesie ze sobą pewne ograniczenia. Mając stronę na Wix znowu nie jesteś jej właścicielem- jesteś uzależniony od Wix. Taka strona ma też ograniczone możliwości rozbudowy- nie jesteś w stanie zrobić na niej wszystkiego i dopasować ją w pełni do siebie.

Według mnie najlepszy wybór to zrobić stronę internetową na WordPressie.

Ok. Tylko dalej zostajemy z pytaniem: JAK zrobić stronę internetową?

 • Wybierz nazwę domeny

Domena to adres Twojej strony, u mnie jest to pawellezoch.pl. Mam też drugą domenę z polskimi znakami- pawełleżoch.pl, ale wpisując tą z polskimi znakami zrobiłem przekierowanie na domenę bez polskich znaków. Jeżeli zastanawiasz się jaką domenę wybrać? Czy wybrać z polskimi znakami czy bez to polecam bez polskich znaków. Większość użytkowników jest przyzwyczajona, że domeny nie zawierają polskich znaków. Nawet zdecydowana większość nie wie, że w nazwie domeny polskie znaki mogą występować.

Pierwsza rzecz to nazwa- żeby sprawdzić czy nazwa którą sobie wymyslisz jest wolna nie wpisuj jej w przeglądarkę. Sprawdź to na stronach dostawców, u których możesz taką domenę kupić (np. lh.pl).

Oprócz nazwy musisz też wybrać końcówkę. Najpopularniejsza jest końcówka .pl, ale jeżeli planujesz działać międzynarodowo to warto przemyśleć końcówkę .com.

Gdzie najlepiej kupić domenę?

Jest sporo firm które je oferują. Często najistotniejszym czynnikiem jest cena. Nie kieruj się wyłącznie ceną za pierwszy rok! Część dostawców tworzy promocje, np. Domena za 0 zł. Owszem, cena za pierwszy rok to rzeczywiście 0, ale w kolejnym roku zapłacisz znacznie więcej za odnowienie, niż kupując w innej firmie. Ja ostatnio swoje domeny i hosting kupuję w lh.pl.

 • Kup domenę i hosting

Jeżeli już masz wymyśloną nazwę i jest ona wolna- musisz taką domenę kupić. Oprócz tego musisz kupić hosting, albo inaczej mówiąc serwer. Na takim serwerze Twoja strona będzie przechowywana, żeby użytkownicy mieli do niej dostęp 24/7.

Jaki hosting wybrać?

Kierowanie się ceną przy kupnie domeny nie niesie ze sobą takich konsekwencji jak kupno słabego hostingu bo był najtańszy. Hosting (serwer) musi działać szybko i być bezawaryjny, dlatego cena nie może być jedynym argumentem.

Hosting i domena nie muszą być kupione u tego samego dostawcy- możesz je kupić u różnych firm- da się to później połączyć. Jednak jeżeli zdecydujesz się na kupno w tej samej firmie- połączenie domeny i hostingu będzie dla Ciebie łatwiejsze.

Na koszt hostingu najczęściej wpływa ilość przestrzeni (rozmiar dysku), która będzie do Twojej dyspozycji. Jeżeli tworzysz prostą stronę firmową (wizytówkę), albo bloga- najczęściej wystarczą Ci najtańsze pakiety (1-2 GB). Obecnie większość firm jako podstawowy pakiet oferuje znacznie więcej niż wspomniany 1-2 GB, więc to w zupełności powinno wystarczyć.

 • Połącz domenę i hosting

Chodzi o to, żeby wpisując nazwę domeny w przeglądarkę (np. pawellezoch.pl) użytkownicy byli przenoszeni na odpowiedni serwer (hosting)- Twój. Najlepiej wyszukaj w Google jak połączyć domenę i hosting w Twojej firmie- każdy dostawca ma przygotowane do tego specjalne poradniki krok po kroku gdzie trzeba kliknąć.

 • Zainstaluj WordPress na swoim serwerze

Po zakupie serwera na maila otrzymasz dane Twojego serwera. Możesz się zalogować do panelu. Tam bardzo często jest gotowy instalator WordPressa- dzięki temu nie będziesz musiał(a) nic pobierać- WordPress zainstaluje się bezpośrednio po stronie serwera. I znowu- najlepiej wpisz taką frazę w Google- nie będę Ci tego pokazywał na screenach żeby nie faworyzować żadnej firmy 🙂

 • Wybierz szablon WordPress

WordPress, podobnie jak strona w HTML, ma możliwość wykorzystania szablonów. Dzięki temu znacząco przyspieszamy zrobienie strony internetowej. Szablony wordpress są darmowe lub płatne. Płatne zazwyczaj są bardziej rozbudowane i wyglądają profesjonalniej. Kosztują 30-60$. Można znaleźć je taniej. Ja bardzo popularny szablon wordpress- Divi- kupiłem za ok. 25zł. Taka sztuczka 😉

Szablony HTML są tańsze- kosztują 10-20$.

Przykładowe strony, na której znajdziesz szablony WordPress:

 • Dodaj swoją treść

Dodaj strony, teksty, grafiki i zdjęcia (pamiętaj, żeby zmniejszyć zdjęcia i je skompresować). Dzięki wtyczkom możesz dodać dodatkowe funkcjonalności, sklep internetowy, czy formularz zapisu do newslettera.

To kilka podstawowych informacji. Mam nadzieję że trochę Ci to pomoże odpowiedzieć na pytanie: jak stworzyć stronę internetową od zera. Przynajmniej wiesz dokładniej jak ten proces przebiega i jakich informacji musisz dalej szukać. Jeżeli chcesz, żebym pomógł Ci taką stronę stworzyć, możesz napisać do mnie maila na adres: pawel.lezoch@gmail.com .