fbpx
Jak zrobić stronę internetową samodzielnie- co wybrać- html, wordpress czy kreatory stron
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Jak zrobić stronę internetową 2020 – Strona www od podstaw

.

Jak zrobić stronę internetową?

Strona internetowa powinna być podstawowym miejscem w sieci dla każdego biznesu. Możesz mieć fanpage na Facebooku, profil na Instagramie, albo być w katalogach firm, ale zawsze będziesz uzależniony od zewnętrznych podmiotów. 

Jest kilka sposobów żeby zrobić stronę internetową, m.in. strona na WordPressie, strona w języku HTML, czy kreatory stron – np. strona w WIX. Jakie są plusy i minusy poszczególnych rozwiązań? Jak samemu zrobić stronę internetową? W tym artykule wyjaśnię Ci to krok po kroku.

Strona internetowa czy fanpage na Facebooku?

Założenie fanpage jest darmowe i razem z uzupełnieniem wszystkich informacji i dodaniem zdjęć zajmie Ci 15 minut. Po co w takim razie tworzyć stronę internetową?

Jeżeli dopiero zaczynasz to fanpage może być dobrym miejscem, żeby odesłać tam pierwszych zainteresowanych. Przykład: ktoś poleci Twoje usługi na Facebooku- zainteresowana osoba wejdzie na Twój profil. Jeżeli poprawnie go uzupełnisz to będziesz mógł przekierować Twojego potencjalnego klienta na fanpage, gdzie znajdzie więcej informacji o Twojej firmie i przykładowe realizacje. Jednak samo posiadanie fanpage nie sprawi, że będziemy docierać do nowych osób- to wymaga już znacznie więcej wysiłku i regularnego tworzenia treści na fanpage. Poświęcisz na to czas, ale ma to też sporo zagrożeń.

Co jakiś czas można przeczytać posty rozżalonych osób, którym Facebook uciął zasięgi na Fanpage’u. Wiele osób na tym ucierpiało, bo skupiali się tylko na nim. A co jeżeli zablokują Twój fanpage? Może nawet go usuną? Stracisz to, co budowałeś przez miesiące albo i lata. W dodatku poświęcając czas na tworzenie treści na fanpage to są one dosyć ulotne- za 3 dni nikt już tego nie zobaczy. Strona internetowa działa zupełnie inaczej. Zacznijmy od tego, że jest Twoją własnością. To Ty o niej decydujesz a treści które tam zamieścisz mogą na Ciebie pracować przez lata. Jeszcze Cię nie przekonałem? OK- to czytaj dalej.

.

Dlaczego warto zrobić stronę internetową?

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej

Jeżeli chcesz zlecić zaprojektowanie strony internetowej zewnętrznej firmie, to cennik jest bardzo zróżnicowany. Za prostą stronę internetową, składającą się z 3-4 podstron, możesz zapłacić 1000-3000zł.

Możesz też znaleźć studenta, albo freelancera, który wykona taką stronę taniej, np. za 800 zł. Czy warto? Nie zawsze. Pamiętaj, że strona internetowa będzie Twoim “domem” w internecie. Musi działać szybko, bezawaryjnie, być bezpieczna, zoptymalizowana pod pozycjonowanie w Google. Nie wystarczy tylko ją zrobić. Trzeba to zrobić dobrze.

Zlecenie zrobienia strony internetowej agencji jest czymś, co intuicyjnie przychodzi na myśl jako pierwsze, jeżeli się na tym nie znasz. Jednak wcale nie jest to szybsze rozwiązanie. Musisz znaleźć firmy, którym mógłbyś to zlecić. Następnie musisz przygotować swoje wymagania, co taka strona powinna zawierać, z ilu podstron się składać, co na tych podstronach powinno być. Następnie musisz skontaktować się z wszystkimi agencjami, dogadać szczegóły i wybrać którąś z nich. Do tego dochodzi bieżące sprawdzanie projektu i ewentualne poprawki, rozliczenie się- sporo pracy. Samo to zajmie Ci kilka dni.

Samo zlecenie stworzenia strony internetowej to nie wszystko, bo trzeba ją umieć obsługiwać – dodawać artykuły, aktualizować informacje itp. Jeżeli każdą taką drobną zmianę będziesz zlecać to będzie Cię to zawsze kosztować 200 – 500 zł. 

Ale spokojnie! Możesz się tego nauczyć samodzielnie- jest to bardzo proste! Własną stronę internetową z dobrym kursem tworzenia stron internetowych spokojnie możesz zrobić w kilka dni, a nawet kilka wieczorów.

Więc jak zrobić stronę internetową samodzielnie?

To są 3 najpopularniejsze rozwiązania. Każde ma swoje plusy i minusy.

Jak zrobić stronę internetową WordPress

WordPress to taki “silnik”, który służy do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi. Po zainstalowaniu WordPressa nie musisz nic kodować, wszystko możesz “wyklikać” w kokpicie – w ten sposób tworzysz swoją stronę. WordPress zamienia to co Ty wyklikasz na kod- Ty nie musisz w to ingerować. Strona na WordPressie ma taką zaletę, że dostępnych jest bardzo dużo wtyczek i szablonów, które rozwiną twoją stronę internetową o nowe funkcjonalności.

Dla kogo ta metoda sprawdzi się najlepiej?

Jeżeli strona internetowa jest ważnym elementem Twojego biznesu, chcesz publikować artykuły (mieć bloga), może podpiąć sklep pod swoją stronę, mieć dostęp do tysięcy wtyczek- strona na wordpressie sprawdzi się do tego idealnie. W dodatku wiele dużych, światowych marek również opiera swoje strony o WordPressa.

Przykłady firm, które mają swoje strony internetowe na Wordpresie:

Procent wszystkich istniejących stron na świecie:

1 %
WordPress
1 %
Joomla
1 %
Wix

WordPress to rozwiązanie bardzo proste, tanie, oraz ma olbrzymie możliwości- praktycznie wszystko co sobie wymyślisz możesz zrobić dzięki dodatkowym wtyczkom. 1/3 wszystkich stron internetowych jest stworzona właśnie na WordPressie.

Jak zrobić stronę internetową WordPress 2020 - wygląd kokpitu
Tak wygląda kokpit WordPressa. Z lewej strony jest menu, a w jasnym oknie ustawiamy wszystkie funkcjonalności.

Jak zrobić stronę internetową w HTML

HTML to podstawowy język, w którym pisze się strony internetowe. Ta metoda ma taką przewagę nad WordPressem, że dodajesz do strony tylko te elementy które są Ci niezbędne- strona dzięki temu będzie lżejsza. W przypadku prostych stron internetowych, w które nie chcesz ingerować- raz postawić i niech stoi przez lata- ma to sens. Nauczenie się tworzenia stron internetowych w języku HTML od podstaw zajęłoby Ci sporo czasu, ale możesz iść na skróty. Możesz wykorzystać szablon HTML. Jest to zaprojektowana już strona internetowa, w której wystarczy podmienić teksty, grafiki, usunąć elementy których nie chcesz i gotowe. Całość zajmuje kilka godzin. 

Tak wygląda tworzenie strony internetowej w HTML - edytujemy kod źródłowy strony.

Kreatory stron internetowych

Kolejna metoda to kreator stron internetowych. Popularnym kreatorem stron internetowych jest WIX. Możesz tam za miesięczną opłatą stworzyć własną stronę. Tańsze pakiety zaczynają się od nieco ponad 17 zł miesięcznie, jednak zawierają reklamy Wix. Pakiety bez reklam zaczynają się od ok. 34,50 zł miesięcznie. Wydaje się to dosyć atrakcyjne cenowo, jednak niesie ze sobą pewne ograniczenia. 

WIX.com- czy warto

Mając stronę na Wix znowu nie jesteś jej właścicielem- jesteś uzależniony od Wix. Taka strona ma też ograniczone możliwości rozbudowy- nie jesteś w stanie zrobić na niej wszystkiego i dopasować ją w pełni do siebie. Poświęcisz czas na stworzenie takiej strony, ale bardzo często w miarę jej rozwoju napotkasz na przeszkody, które w WordPressie czy HTML byłbyś w stanie przejść, a w Wix będzie to niemożliwe.

Według mnie najlepszy wybór to zrobić stronę internetową na WordPressie.

Ok. Tylko dalej zostajemy z pytaniem: JAK zrobić stronę internetową.

Krok 1: Domena

Domena to adres Twojej strony, u mnie jest to pawellezoch.pl. Miałem też drugą domenę z polskimi znakami- pawełleżoch.pl, ale wpisując tą z polskimi znakami zrobiłem przekierowanie na domenę bez polskich znaków. Jeżeli zastanawiasz się jaką domenę wybrać? Z polskimi znakami czy bez? Polecam bez polskich znaków. Większość użytkowników jest przyzwyczajona, że domeny nie zawierają polskich znaków. Nawet zdecydowana większość nie wie, że w nazwie domeny polskie znaki mogą występować.

Pierwsza rzecz to nazwa- żeby sprawdzić czy nazwa którą sobie wymyslisz jest wolna nie wpisuj jej w przeglądarkę. Sprawdź to na stronach dostawców, u których możesz taką domenę kupić.

Dlaczego tak? Niektóre domeny mogą być wykupione, ale ich właściciel nic na danej stronie nie umieścił. Będzie Ci się wydawało że domena jest wolna, bo nic na takiej stronie nie ma, jednak domena nie będzie dostępna.

Jak zrobić stronę internetową- sprawdzenie czy domena jest wolna

Wpisz nazwę domeny która Cię interesuje w pasek na samej górze. Ja wpisałem nazwę pawellezoch. Jak widzisz domena pawellezoch.pl jest niedostępna bo mam już ją wykupioną.

Jaką końcówkę domeny wybrać

Oprócz nazwy musisz też wybrać końcówkę. Najpopularniejsza jest końcówka .pl i właśnie końcówkę .pl najlepiej wybrać. Jeżeli planujesz działać międzynarodowo to warto przemyśleć końcówkę .com. Moim zdaniem tylko te 2 opcje powinniśmy rozważać. Działasz w Polsce- końcówka .pl, międzynarodowo- końcówka .com. 

Gdzie najlepiej kupić domenę

Jest sporo firm które je oferują. Często najistotniejszym czynnikiem jest cena. Nie kieruj się wyłącznie ceną za pierwszy rok! Część dostawców tworzy promocje, np. Domena za 0 zł. Owszem, cena za pierwszy rok to rzeczywiście 0, ale w kolejnym roku zapłacisz znacznie więcej za odnowienie, niż kupując w innej firmie. W teorii domenę można później przetransferować do innego dostawcy, ale regulaminy tych promocji są tak konstruowane, że musisz zapłacić przynajmniej za 1 rok- więc razem z droższym odnowieniem i tak wyjdzie to drożej.  Ja domeny i hosting kupowałem wcześniej w lh.pl. Przeniosłem się do seohost.pl i jestem zadowolony- w Seohost polecam zarówno domeny jak i hosting. Mają też fajne rozwiązanie- darmowy certyfikat SSL dla domeny (to taka kłódka przy adresie Twojej strony, która świadczy o tym, że strona jest zabezpieczona) . To też jest niezbędna rzecz do funkcjonowania Twojej strony- część firm za to kasuje dodatkowo a w Seohost jest to darmowe.

Krok 2: Hosting

Hosting to miejsce, gdzie będziesz przechowywał Twoją stronę internetową. Inaczej mówiąc jest to określona przestrzeń w serwerowni, która będzie do Twojej dyspozycji. Przykładowo możesz sobie wykupić hosting o pojemności 2 GB- wtedy będziesz miał tyle do Twojej dyspozycji i będziesz tam przechowywał pliki Twojej strony, zdjęcia itp.

Jeżeli użytkownik wpisze nazwę Twojej domeny to pobierze z serwera zawartość Twojej strony. Na dobrą sprawę mógłby to pobierać z Twojego dysku, ale musiałbyś mieć komputer włączony 24/7 i dysponować bardzo szybkim i bezawaryjnym internetem. Dlatego korzystamy z zewnętrznych serwerów. Taka ciekawostka 🙂

Jaki hosting wybrać?

Kierowanie się ceną przy kupnie domeny nie niesie ze sobą takich konsekwencji jak kupno słabego hostingu bo był najtańszy. Hosting (serwer) musi działać szybko i być bezawaryjny, dlatego cena nie może być jedynym argumentem.

Hosting i domena nie muszą być kupione u tego samego dostawcy- możesz je kupić u różnych firm- da się to później połączyć. Jednak jeżeli zdecydujesz się na kupno w tej samej firmie- połączenie domeny i hostingu będzie dla Ciebie łatwiejsze.

Na koszt hostingu najczęściej wpływa ilość przestrzeni (rozmiar dysku), która będzie do Twojej dyspozycji. Jeżeli tworzysz prostą stronę firmową (wizytówkę), albo bloga- najczęściej wystarczą Ci najtańsze pakiety (1-2 GB). Obecnie większość firm jako podstawowy pakiet oferuje znacznie więcej niż wspomniany 1-2 GB, więc to w zupełności powinno wystarczyć.

Najlepszy hosting- gdzie kupić hosting

Wcześniej korzystałem z LH, jednak w pewnym momencie moja strona zaczęła strasznie zamulać- była to wina wolnego serwera. Wtedy przeniosłem swoje strony do Seohost.pl bo mają w ofercie hosting SSD. Czyli szybki 😀 a to ma też wpływ na szybkość działania Twojej strony (to ważne).

Tu będzie kolejny wywód informatyka – dla ciekawskich – na temat hostingu SSD, także ten akapit możesz pominąć :D. Serwery to takie komputery z bardzo dużą ilością dysków – żeby dużo danych się tam zmieściło. Jeżeli te dyski będą szybkie to Twoja strona też będzie szybka. Musi być też szybki internet, ale nie komplikujmy.

W komputerach obecnie stosuje się dyski SSD – są znacznie szybsze od zwykłych dysków. Podobne dyski można stosować w serwerach. Dlatego warto się zdecydować na hosting SSD. Ja wybrałem Seohost bo oprócz SSD mieli tam jeszcze nowszą technologię – SSD NVME – nie będę już tumaczył co znaczy ten drugi człon. W każdym razie szybkie 😀

Porównanie pakietów hostingowych w SeoHost - Hosting SSD NVME

Ile kosztuje hosting

Ja za hosting SSD NVME 2 GB w Seohost płacę 57.81 zł rocznie (z Vatem- często przy cenach go nie pokazują a doliczają w ostatnim kroku, więc cena skacze w górę). Ta przestrzeń wystarcza mi na kilka stron i na tym jednym hostingu mam właśnie kilka różnych stron.

Krok 3 : Połącz domenę i hosting

Chodzi o to, żeby wpisując nazwę domeny w przeglądarkę (np. pawellezoch.pl) użytkownicy byli przenoszeni na odpowiedni serwer (hosting)- Twój. Jak to zrobić? Mógłbym o tym pisać i pisać, ale najlepiej to pokazać. Pokazuję to w kursie tworzenia stron na WordPressie- wystarczy że klikniesz to samo co ja na filmie i włala (voilà- mądre francuskie słówko).

Jeżeli kupisz domenę i hosting w tej samej firmie (co Ci polecam) to połączenie domeny i hostingu będzie bardzo proste. Jeżeli kupisz w różnych firmach to też nie jest skomplikowane, trzeba ustawić odpowiednie przekierowanie DNS.

Krok 4: Zainstaluj WordPress na swoim serwerze

Po zakupie serwera na maila otrzymasz dane Twojego serwera. Są 2 metody instalacji WordPressa. Możesz pobrać pliki z oficjalnej strony WordPressa, następnie przesłać je na serwer odpowiednim programem (np. Filezilla). Jest też opcja druga- łatwiejsza (a my lubimy iść na łatwiznę). Możesz się zalogować do panelu- tam gdzie kupiłeś domenę i hosting. Tam bardzo często jest gotowy instalator WordPressa- dzięki temu nie będziesz musiał(a) nic pobierać- WordPress zainstaluje się bezpośrednio po stronie serwera. Na filmie w kursie jest to łatwe- tutaj brzmi na trudne, ale nic się tym nie przejmujemy.

Krok 5: Wybierz szablon WordPress (motyw)

WordPress, podobnie jak strona w HTML, ma możliwość wykorzystania szablonów. W WordPressie nazywa się to motyw.

Motyw WordPress to zestaw narzędzi i układów, które nadają wygląd naszej stronie. Mówiąc po Polsku – od motywu zależy to, jak nasza strona będzie wyglądała graficznie (jest to skrót myślowy, ale o to mniej więcej chodzi).

Dzięki temu znacząco przyspieszamy zrobienie strony internetowej. Szablony WordPress są darmowe lub płatne. Płatne zazwyczaj są bardziej rozbudowane i wyglądają profesjonalniej. Kosztują 30-60$.

Popularne i polecane szablony WordPress:

Szablony HTML są tańsze- kosztują 10-20$.

Przykładowe strony, na której znajdziesz szablony WordPress:

Jaki szablon WordPress wybrać w 2020

Wcześniej korzystałem z motywu Divi, jednak przesiadłem się na Elementora i motyw Hello. Dzięki Elementorowi mam dużo możliwości edycji, a pozbycie się motywu Divi i korzystanie z dedykowanego Hello mocno przyspieszyło mi stronę.

Dlaczego polecam Elementora i dedykowane motywy do niego?

Robiąc strony internetowe dla klientów kilka razy się przejechałem, bo zgodziłem się zrobić stronę na szablonie, który klient sobie sam znalazł i wybrał. Jak się później okazywało nie był to popularny szablon – miał bardzo dużo błędów. Spędzałem 3x więcej czasu łatając te błędy. Dlatego jeżeli będziesz robić strony dla klientów- polecam Elementora Pro – ma bardzo dużo gotowych szablonów i układów, bardzo dobry Builder do stron- wystarczy że raz ogarniesz Elementora i praca będzie znacznie szybsza. A czas to pieniądz dla freelancera.

Jeżeli będziesz szukać motywu WordPress i jesteś na tyle uparty lub uparta, że nie odpowiada Ci Elementor, Divi ani Astra, to weź pod uwagę kilka czynników.

Od motywu zależy też szybkość Twojej strony. Jeżeli motyw będzie zbyt rozbudowany, miał za dużo różnych układów i bajerów – może spowolnić Twoją stronę. Jak Twoja strona będzie wolna to będzie niżej w wynikach wyszukiwania Google, albo użytkownicy z niej wyjdą jeżeli ładuje się zbyt długo.

Twoja strona internetowa musi działać szybko. To bardzo ważny czynnik – dlatego warto wybrać szybki motyw. Nie będę się tutaj rozwodził nad tym co wpływa na szybkość motywu, ale zwróć uwagę na następujące wskazówki przy wyborze motywu:

  1. Korzystaj ze znanych marketplace’ów (np. ThemeForest) zamiast kupować na Allegro, albo w innych miejscach (na stronie producenta danego motywu). Dzięki temu będziesz mieć wgląd do opinii i komentarzy użytkowników.
  2. Zobacz ile osób kupiło już dany motyw. Jeżeli jest popularny to jest szansa, że będzie w miarę dobrze działał.
  3. Sprawdź oceny i komentarze pod danym szablonem- zweryfikuj czy są pozytywne. Im więcej dobrych recenzji tym lepiej.
  4. Szukaj szablonów, które będą szybkie – zamiast pięknych animacji i wodotrysków – ważniejsze żeby strona dobrze działała.

Krok 6: Dodaj swoją treść

Dodaj strony, teksty, grafiki i zdjęcia (pamiętaj, żeby zmniejszyć zdjęcia i je skompresować). Dzięki wtyczkom możesz dodać dodatkowe funkcjonalności, sklep internetowy, czy formularz zapisu do newslettera.

To tylko podstawowe informacje na temat tworzenia strony internetowej. Najłatwiej Ci będzie zrobić taką stronę z moim kursem WordPress Od Początku, który startuje już niebawem. Żeby go nie przegapić zostaw swój email w pomarańczowym formularzu poniżej:

.

Krok 7 – zacznij zarabiać

Jeśli tworzysz stronę, poprzez którą planujesz sprzedawać swoje usługi czy produkty to ostatnim krokiem przed rozpoczęciem zarabiania jest podłączenie bramki płatności. Bramka taka umożliwi Ci przyjmowanie płatności w czasie rzeczywistym. Twoi klienci będą mogli zapłacić przelewem elektronicznym czy kartą lub tą metodą płatności, którą udostępnisz na swojej stronie płatności. Masz wiele opcji w zależności od tego, którego z operatorów wybierzesz. Na rynku polskim jest kilku, ale przybliżę dla przykładu możliwości jakie oferuje FONDY. Operator ten oprócz wymienionych wcześniej metod oferuje również płatności subskrypcyjne, mobilne czy nawet umożliwia wygenerowanie linku do płatności, który można wysłać klientowi bezpośrednio na maila bądź SMSem.