Podcasty w Polsce z miesiąca na miesiąc stają się coraz popularniejsze. Bardzo często do naszego kraju z pewnym opóźnieniem docierają trendy z zachodu i USA. Obserwując tamtejszy rynek podcastów- zdecydowanie warto się zainteresować tym medium.
Podcast- jak zacząć
Zastanów się nad formą podcastu, jaki chcesz tworzyć. Mają to być odcinki solowe, wywiady? A może audycje w stylu sondy ulicznej? Jak długo mają trwać? Każda forma podcastu ma swoje wady i zalety.
Podcasty solowe- wady i zalety
Zaletą nagrywania samodzielnie jest niezależność od innych. Możesz nagrać odcinek w dowolnym momencie, nie musisz się z nikim umawiać, wymaga to mniej zaangażowania i pracy niż wywiad. Swoje podcasty możesz nagrywać nawet jadąc samochodem. Masz też wpływ na jakość dźwięku. Jeżeli nagrywasz sam i dysponujesz przyzwoitym mikrofonem to jakość podcastu też będzie dobra. Nagrywając zdalnie z gościem nie masz wpływu na jakość dźwięku po stronie gościa, może też się okazać że gość nie nagrał swojego głosu u siebie (przed czym można się zabezpieczyć).
Jakie są wady samodzielnego nagrywania podcastu? Masz ograniczony zasięg, bo jeżeli przeprowadzasz wywiady z gośćmi możesz dotrzeć ze swoim podcastem do społeczności Twojego gościa. Oprócz tego możesz spotkać się z problemem braku weny. O czym nagrywać? Jeżeli chcesz tworzyć specjalistyczny podcast na jakiś temat to wiedza, którą posiadasz jest ograniczona. Na ile miesięcy podcastowania wystarczy Ci materiału?
Podcast w formie wywiadu- wady i zalety
Tutaj pojawia się odwrotność informacji z poprzedniego punktu. Wywiady wymagają więcej pracy- musisz zrobić research dotyczący Twojego gościa i tematyki, o której chcesz z nim rozmawiać. Kolejny krok to przygotowanie pytań dla niego. Musicie umówić się na wspólny termin a po nagraniu taki odcinek trzeba zmontować. Jeżeli sam płynnie mówisz i chcesz nagrywać solo to Twój podcast może wymagać minimum pracy przy montażu. Goście są różni. Niektórych dopada stres, jąkają się, często stosują zwroty typu “yyyy”, “aaa”, “mmm” itp. Taki montaż wymaga więcej pracy, bo niekiedy trzeba sporo takich zwrotów wyciąć- żeby słuchacz wytrzymał godzinny odcinek.
Podcasty czy wideo- co wybrać
Lepiej nagrywać filmy na Youtube czy podcasty? Co jest lepsze i bardziej przyszłościowe? Najlepiej robić oba 🙂 Szczególnie jeżeli chcesz tworzyć samodzielnie to zastanów się nad nagrywaniem filmów na Youtube, wycinania z nich dźwięku i umieszczania w formie podcastu. Jest to rozwiązanie hybrydowe, ale jest grupa osób która tak robi i daje to bardzo fajne rezultaty. Pracy jest nieznacznie więcej, a efekty są o wiele lepsze. Możesz to robić też w formie wywiadów- ale tu już pracy jest więcej niż robiąc odcinki solowe.
Podcasty czy Youtube- co lepsze
Każde medium ma swoje plusy i minusy. Warto robić oba żeby zobaczyć, co u Ciebie będzie lepiej się sprawdzać. Z filmów na Youtube łatwiej przekierować ludzi np. Do kliknięcia w link, do przejścia na stronę, zapis na newsletter czy zakup w sklepie.
Podcastów ludzie bardzo często słuchając robiąc w tym czasie inne rzeczy. Uprawiając sport, jadąc samochodem itp. Żeby słuchacz wykonał jakąś czynność musiałby się zatrzymać, wpisać adres strony internetowej który usłyszy (ewentualnie znaleźć link w opisie odcinka). Wymaga to znacznie więcej zaangażowania, więc tutaj też Youtube ma przewagę.
Ja moje odcinki też automatycznie umieszczam na Youtube- sam dźwięk z podłożonym zdjęciem. Jeżeli jakiś odcinek dobrze się wgryzie w wyszukiwarkę Youtuba- jest z niego bardzo dużo odsłuchań. Łatwiej się pokazać użytkownikom w “Proponowanych filmach” na Youtube niż w aplikacjach do słuchania podcastów.
Podsumowując: co bym wybrał? Postarałbym się robić oba. Dzięki temu za kilka miesięcy lub lat- wraz ze wzrostem popularności podcastów miałbym już podcast ze zbudowaną publicznością.
Od czego zacząć nagrywanie podcastu
Jak już zdecydujesz się na formę podcastu to kolejny krok to lista tematów lub gości. Przyda Ci się to, żeby nie wypalić się po 3 odcinkach. Wypisz sobie przynajmniej 15 tematów lub nazwiska 15 gości, których chcesz do podcastu zaprosić.
Podcast- jaki sprzęt do nagrywania
Budżetowo możesz rozpocząć od smartfona. Ma on całkiem dobry mikrofon. Uruchom dyktafon w telefonie, skieruj go mikrofonem w stronę ust i możesz nagrywać. Jeżeli chcesz profesjonalniejszych rozwiązań to ja nagrywam rejestratorem Zoom H2n, podłączonym kablem USB do komputera. Dodatkowo do mikrofonu mam statyw i pop filtr- takie okrągłe sitko które montuję na statywie, między ustami a mikrofonem. Eliminuje to takie “strzały powietrza” podczas wymawiania głosek “p”, “b” itp. Lepsze mikrofony nie wymagają stosowania pop filtra, możesz też ewentualnie zastosować gąbkę na mikrofon.
Podcast- jaki mikrofon do nagrywania podcastu
Ja używam rejestratora Zoom H2n. Jakość jest wystarczająca, jedyne co mi przeszkadza to konieczność stosowania pop filtra, co przy nagrywaniu wideo zasłania trochę twarz niepotrzebnie. Mógłbym zastosować gąbkę na mikrofon, ale nie znalazłem dedykowanej do tego modelu. Mój mikrofon nie wymaga stosowania dodatkowych urządzeń, jednak nie wszystkie takie są. Zwróć na to uwagę wybierając mikrofon, bo niektóre potrzebują jeszcze dodatkowego urządzenia- miksera USB lub zewnętrznej karty dźwiękowej. Jeżeli nie będziesz używać kilku mikrofonów jednocześnie warto zastanowić się nad mikrofonem, który można podłączyć bezpośrednio do komputera kablem USB- wtedy nie będziesz potrzebować dodatkowych urządzeń.
Podcast- jak nagrać
Polecam Ci darmowy program Audacity- do nagrania i montażu podcastu jest wystarczający, darmowy i łatwy w obsłudze. Dobrze nagrać przed opublikowaniem kilka odcinków, minimum 3. Możesz je wykorzystać albo jako zapas, żeby regularnie publikować nowe odcinki, albo możesz udostępnić kilka odcinków na raz. Dzięki temu jest większe prawdopodobieństwo, że Twój podcast zbierze więcej odsłuchań na samym początku, a to może Ci pomóc trafić do polecanych kategorii w aplikacjach do słuchania podcastów.
Podcast- gdzie opublikować
Gdzie wrzucić swój podcast? Możesz wykorzystać Soundcloud, albo inne serwisy do hostingu plików audio, jednak ja korzystam ze Spreaker.com. Pierwsze 5 godzin nagrań możesz tam przechowywać za darmo, jednak za kolejne musisz już wykupić miesięczny abonament. Zaletą Spreakera jest dosyć prosta integracja z wszystkimi aplikacjami do słuchania podcastów- Google Podcast, Itunes, Spotify, z automatu publikuje też moje odcinki na Youtube- sam podkłada do tego grafikę. Masz też dostęp do przyzwoitych statystyk.
Ile zajmuje tworzenie podcastu
Zrobienie jednego odcinka zajmuje 8-12 godzin. Co muszę zrobić: znaleźć odpowiedniego gościa, przedsiębiorcę, który dzieli się wiedzą, potrafi się płynnie wypowiadać, najlepiej jak ogarnia trochę techniczne rzeczy- żeby umiał nagrać awaryjnie swój głos u siebie. Muszę z nim umówić termin, potem zrobić o nim research, dowiedzieć się sporo o nim, obejrzeć materiały które opublikował w internecie (czasami są to nagrania z wystąpień, każde trwa ponad godzinę, także to trwa), przygotować dla niego 15-20 pytań. Samo nagranie trwa ok. godziny. Jeżeli gość mówi płynnie to montaż też trwa ok. godzinę. Jak się jąka albo często mówi “yyy” itp. to montaż trwa 3 godziny. Następnie przygotowanie opisu na bloga i wrzucenie odcinka to też ok. godziny.