fbpx
Podnajem nieruchomości- poradnik dla początkujących
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Podnajem nieruchomości- jak zacząć biznes na podnajmie [BOP73]

.

Podnajem nieruchomości- jak zacząć

Jak zacząć zarabiać na podnajmie nieruchomości? Gdzie znaleźć odpowiednie mieszkanie, na ile zawrzeć umowę, kto pokrywa koszty remontu i ile na tym można zarobić? Posłuchaj tego odcinka, w którym gośćmi są Michał Kleis i Maciej Skop.

.

Podnajem nieruchomości- jak zacząć- pobierz MP3

Podnajem nieruchomości sposobem na wyjście z problemów

Najpierw pracowali w biurze pośrednictwa nieruchomości, po czym postanowili założyć własną agencję. Rzucili się na głęboką wodę. Początkowo szło dobrze, jednak po czasie pojawił się problem z brakiem ludzi do pracy. Potrzebowali nowych pośredników, zaczęli coraz więcej czasu poświęcać na szkolenie ich, zamiast na własną pracę. Sporą wadą prowadzenia biura nieruchomości jest też brak własnego towaru. Zazwyczaj w firmie ma się towar, który sprzedają handlowcy. W nieruchomościach najpierw trzeba pozyskać towar (mieszkanie) a dopiero później je sprzedać, więc praca handlowców jest podwójna. Konkurencja na takim rynku także jest bardzo duża. Rozwiązaniem tego problemu okazała się zmiana profilu działalności- zamiast pośrednictwa postanowili zająć się podnajmem. 

 

Podnajem nieruchomości- jak zacząć?

Pierwszą rzeczą jaką Michał i Maciej zrobili był udział w szkoleniu z podnajmu nieruchomości. Mimo wcześniejszej wiedzy i doświadczenia zdobytego jako pośrednicy nieruchomości na takie szkolenie postanowili się wybrać- zdobyć nową wiedzę i kontakty.

 

Szkolenia z nieruchomości- czy warto?

Na rynku jest dużo szkoleń z inwestowania w nieruchomości. Można często spotkać się z opinią, że zamiast na nieruchomościach szkoleniowcy zarabiają na szkoleniach. Jest w tym trochę prawdy- szkolenia są dosyć drogie. Czy warto się na nie wybrać? Zdaniem Michała- warto. Mimo wysokiej ceny takie szkolenia szybko się zwracają- bo już podczas pierwszej transakcji są w stanie na siebie zarobić.

 

Dlaczego warto oddać mieszkanie na podnajem?

Dla właściciela jest to jakiś problem z głowy. Ma zapewniony wieloletni kontrakt, regularny dochód, nie musi mieć żadnego kontaktu z najemcami, w dodatku często ma też z głowy remont. 

Specjalizują się m.in. w “trudnych” mieszkaniach, które nie chcą się wynająć, a właściciel może nie mieć pieniędzy na remont. Przekształcają je w przestrzenie w których ludzie chcą mieszkać i z ich wynajęciem nie ma problemu.

 

Jak pozyskać mieszkanie do podnajmu nieruchomości

Najczęściej stosują dwie metody: wyszukiwanie mieszkań w internecie lub polecenia- poczta pantoflowa.

 

Podnajem nieruchomości- kto pokrywa koszty remontu

Wszystko zależy od przebiegu negocjacji. Można się dogadać, że koszty remontu pokrywa właściciel mieszkania, podzielić się kosztami, lub wziąć je w całości na siebie. Jest to kwestia indywidualnego dogadania i odpowiednich wyliczeń. 

 

Na jaki okres jest zawierana umowa podczas podnajmu nieruchomości

Minimum 3-lata, jednak zazwyczaj jest to 5 lat. Jest możliwość wcześniejszego zerwania umowy za porozumieniem stron- wtedy zainwestowane koszty są odpowiednio pokrywane- wszystko zależy od umowy.

 

Ile kosztuje remont mieszkania na podnajem

Ostatnio odświeżyli 180-metrowe mieszkanie za 18 tysięcy złotych. Widełki odświeżenia mieszkania do dalszego podnajmu szacują na 100-400 zł na metr kwadratowych. Czasem pojawia się kwota 1000zł/ metr kwadratowy, jednak to jest kwota gruntownego remontu mieszkania, łącznie z materiałem i robocizną. W przypadku podnajmu starają się te koszty optymalizować- zostawiają co się da, wykonują tylko niezbędne prace.