fbpx
Jak znaleźć pomysł na biznes i 6 pomysłów na biznes- Paweł Leżoch podcast Biznes Od Początku
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Jak znaleźć pomysł na biznes | 6 pomysłów na biznes- Paweł Leżoch

.

W tym odcinku chciałbym pokazać Ci bardzo skuteczną strategię, dzięki której będziesz potrafił (albo potrafiła) samodzielnie wymyślić świetny pomysł na biznes. Przedstawię Ci też 6 gotowych pomysłów na to czym możesz się zająć. 

.

Pobierz ten odcinek

Przez ostatnie tygodnie zgłębiałem tą tematykę: jak znaleźć pomysł na biznes, jak znaleźć pasję i to, czym się w życiu zająć? Przekopałem cały podcast Biznes Od Początku, zebrałem najlepsze wskazówki doświadczonych przedsiębiorców i ubrałem to w spójną całość- tak powstała Strefa Pomysłów. Dzisiaj chciałbym Ci trochę w tym temacie opowiedzieć, czyli jak znaleźć pomysł na siebie i pomysł na biznes?

54 Pomysły Na Biznes

Lista z najlepszymi pomysłami

Jak znaleźć pomysł na biznes- najlepsze pomysły na biznes

Chcesz założyć własną firmę? Zastanawiasz się czym się w życiu zająć? A może interesują Cię ciekawe pomysły na biznes? 

Jak znaleźć pomysł na biznes

Często przeceniamy rolę pomysłu. Szczególnie można to zauważyć wśród osób, które z przedsiębiorczością nie mają zbyt wiele wspólnego. Mówią: “to trzeba mieć dobry pomysł na biznes”, albo: “jemu się udało bo on miał dobry pomysł”. To jest oczywiście mit, bo większość świetnych biznesów to są pomysły które już istniały, tylko ulepszone, albo jakaś ich część jest poprawiona. Jest to świetna strategia na sukces: zamiast na siłę szukać genialnego pomysłu, czegoś, czego jeszcze nikt nie stworzył, lepiej wziąć istniejące już pomysły albo biznesy i zrobić je 10% lepiej.

Czym się w życiu zająć

Ok. Sam pomysł na biznes nie jest najważniejszy, ale w jakiś sposób musimy wybrać to, czym się w życiu zająć. Oto jedna ze strategii. Wprowadzi Cię do niej Adam Grzesik, z którym rozmawiałem w 35 odcinku podcastu. Adam był dyrektorem generalnym w Wedlu- wyżej byli już tylko właściciele firmy. Zarządzając handlowcami zauważył problemy które z jednej strony mieli mali producenci a z drugiej strony jakie problemy mają hurtownie. W wyniku kilku zdarzeń zwolnił się z firmy i założył własny biznes, który jednocześnie rozwiązywał problemy po obu stronach- po stronie producentów i hurtowni. W pierwszym roku jego firma zarobiła milion złotych, w drugim roku był to już milion zysku. Posłuchaj Adama:

Jeżeli się tworzy biznes to dobry biznes powinien rozwiązywać problemy. Bycie przedsiębiorcom to bycie osobom, która rozwiązuje problemy za pieniądze. Jeżeli rozwiązujesz duże problemy, lub problemy dużej liczby osób to zawsze będziesz zarabiać.

Rozwiązywanie problemów

No właśnie. Rozwiązywanie problemów to najłatwiejsza metoda zarabiania pieniędzy. Albo rozwiązywanie problemów, albo zaspokajanie potrzeb, które ludzie mają. Jeżeli mamy z czymś problem to chętnie zapłacimy komuś, kto ten problem rozwiąże za nas. Przecież nikt nie lubi mieć problemów.

No dobra. Ale pewnie zastanawiacie się- jak znaleźć takie problemy? Adam miał łatwiej, bo jakoś te problemy same na niego wpadły. No ale ja u siebie nie widzę takich problemów, które mógłbym rozwiązać.

 Problem z nogą

Opowiem Ci taki mój przykład z ostatnich tygodni. Pewnego dnia, siedząc przed komputerem zorientowałem się, że nie umiem ruszać stopą- nie umiem jej podnieść w górę nawet o milimetr. Jakby zanik części mięśni w nodze. Przez to nie umiałem też dobrze chodzić, bo jak chodzisz to stawiasz nogę najpierw na pięcie- ja nie potrafiłem tego zrobić, więc tak przerzucałem nogę do przodu i tak nią “człapałem”. Tak sobie 2 tygodnie przeczłapałem i nie było żadnej poprawy. A powoli zbliżał się mój wyjazd za granicę na 2 tygodnie, niedługo po tym wyjeździe miałem zaplanowane swoje wesele- więc trzeba coś z tą nogą zrobić, żeby być sprawny.

Poszedłem do sąsiadki- fizjoterapeutki. Okazało się, że to może być poważna sprawa- konieczna wizyta u neurologa, w dodatku bardzo pilna. Mogłem iść do lekarza rodzinnego po skierowanie i umówić się do neurologa za kilka tygodni, ale nie miałem na to czasu. Na następny dzień byłem prywatnie. Miałem porażenie nerwu strzałkowego w nodze- dostałem 20 zastrzyków, 4 rodzaje tabletek i codziennie przez miesiąc 2 godziny spędzałem na rehabilitacji. Wszystko prywatnie- naprawa nogi kosztowała mnie ok. 1400 zł+ masa poświęconego czasu. Czemu to opowiadam?

Miałem problem z nogą. I teraz pytanie: w jaki sposób my jako przedsiębiorcy możemy taki problem rozwiązać? Jakie są możliwe warianty na rozwiązanie takiego problemu?

Znajdź różne możliwości rozwiązania problemu

  • Pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl: należałoby poprawić publiczną służbę zdrowia, naprawić cały system, wszystko zmienić. Oczywiście jest to nierealne, nie mamy na to wpływu. Szukamy innych opcji.
  • Stworzenie prywatnego systemu opieki zdrowotnej- zatrudnienie 500 lekarzy w całej Polsce, wynajęcie 20 szpitali- oferowanie usług na znacznie wyższym poziomie. Też jest to pomysł nierealny do wdrożenia przez nas- szukamy dalej.
  • Fizjoterapia- mi to bardzo pomogło, dużo się mówi że społeczeństwo się starzeje, prowadzimy siedzący tryb życia- coraz więcej osób będzie potrzebowało pomocy fizjoterapeutów- świetny pomysł na biznes, ale do tego potrzebne jest wykształcenie w tym kierunku, więc też taki pomysł dla nas odpada. Jak inaczej mogłem swój problem z nogą rozwiązać?
  • Mogłem się ubezpieczyć dodatkowo. W korporacjach często pracownicy mają możliwość wykupienia sobie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, ale taka opcja jest nie tylko dla korporacji. Gdybym był dodatkowo ubezpieczony mógłbym skorzystać z neurologa i fizjoterapii w ramach mojego ubezpieczenia. Jeżeli wymyśliłem że dodatkowe ubezpieczenie mogłoby być rozwiązaniem mojego problemu to ciężko będzie stworzyć swój system ubezpieczeń, ale można pracować jako pośrednik ubezpieczeń i sprzedawać takie polisy. Mnie nikt do tego nie namawiał, ale w momencie gdy sam miałem problemy z nogą to stwierdziłem, że jest to całkiem sensowny pomysł na biznes, który może nieść wartość dla innych.

Jak znaleźć pomysł na biznes- strategia

Jest to już konkretna strategia na znalezienie pomysłu na biznes. Bierzesz na tapetę jakiś problem który masz, albo który mają Twoi znajomi czy rodzina. Następnie szukasz do niego możliwych rozwiązań- do każdego problemu możesz znaleźć kilkanaście możliwości. Następnie z tych opcji szukasz tej najprostszej, najłatwiejszej do wdrożenia, najtańszej i takiej, którą można zrobić najszybciej.

Jeszcze jedna obiekcja, którą możesz mieć: no ale ja mam sprawne nogi, nic mi nie jest, to jak mam znaleźć problemy? Żyjemy w pięknym kraju, gdzie uwielbiamy narzekać, także wystarczy że posłuchasz swoich znajomych albo wybierzesz się na jakieś spotkanie rodzinne. Tam usłyszysz masę problemów i narzekania- bo służba zdrowia beznadziejna i kolejki do lekarzy, ktoś na operację musi czekać 3 lata, ZUS jest na skraju bankructwa i nie będzie emerytur, a to wujek robił remont w domu i fachowcy są beznadziejni- trzeba ich ciągle pilnować bo wszystko zrobią źle itd. Słuchaj problemów i narzekania innych, następnie dla każdego wymyślaj możliwe rozwiązania. Na końcu z tych wariantów wybierz najłatwiejszy i już.

6 pomysłów na biznes

Miałem Ci podać 6 pomysłów na biznes. Nie licz na jakiś cudowny pomysł, który zrobi z Ciebie milionera. Pamiętaj, że same pomysły nie są najważniejsze. Tutaj pokażę Ci tylko kilka pomysłów, postaram się żeby były zróżnicowane.

  • Pierwszy z nich to właśnie Pośrednictwo ubezpieczeniowe- dlaczego taki pomysł i jak do niego doszedłem opowiedziałem Ci przed chwilą. Jako agent ubezpieczeniowy możesz oferować przeróżne rodzaje ubezpieczeń. Większość z nas ubezpieczenia kojarzy z obowiązkowym OC dla samochodu- można na tej gałęzi branży ubezpieczeniowej oczywiście zarobić, ale jest tam bardzo duża konkurencja i w przypadku OC każdy szuka najtańszego- więc nie poszalejesz. Lepiej wybrać sobie inne rodzaje. Możesz sprzedawać ubezpieczenia zdrowotne o których mówiłem wcześniej, ale inna gałąź to ubezpieczenia dla firm i dla przedsiębiorców. Podam Ci przykład. Niech firma zajmuje się np. Programowaniem robotów dla przemysłu. Takie roboty kosztują zazwyczaj kilka milionów złotych. W wyniku błędu programisty maszyna może w coś uderzyć, albo np. Robot wykona partię 1000 sztuk produktu z błędem. Taka sytuacja dla firmy może być ogromnym kosztem idącym w miliony złotych. Można się przed tym ubezpieczyć. W przypadku tak dużych ubezpieczeń marża będzie znacznie większa, niższa konkurencja i kwoty takich ubezpieczeń są zdecydowanie wyższe niż kwota OC na samochód.
  • Kolejne dwa pomysły będą związane ze sprzedażą na Amazonie. Mało osób zna wszystkie możliwości, jakie ta platforma oferuje. Jedna z nich nazywa się Merch by Amazon. Dzięki tej opcji możesz projektować swoje wzory graficzne dla koszulek i Amazon będzie takie koszulki sprzedawał. Działa to w modelu Print On Demand- drukowanie na życzenie- czyli jeżeli ktoś ją zakupi- Amazon ją wyprodukuje specjalnie dla tego klienta i mu ją wyśle- Ty otrzymasz prowizję. Może zapaliła Ci się lampka że to świetny pomysł na biznes, w dodatku bez kosztów inwestycji, możliwość dochodu pasywnego, bo całą produkcją i obsługą zamówień zajmuje się Amazon. Ma to oczywiście wady. Dołączenie do tego programu nie jest takie proste. Musimy złożyć wniosek, jego rozpatrzenie może trwać kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy. Nie ma gwarancji że nasz wniosek zostanie przyjęty. Ile na tym można zarobić? Zależy od końcowej ceny koszulki, ale prowizja waha się od 2,3$ (na koszulce kosztującej 16$) do prawie 7$ (cena koszuli-22$). Ten model możesz kojarzyć z polskiej platformy CupSell.pl- z jej prezesem rozmawiałem w 20. odcinku podcastu. Zaletą Amazona jest to, że jest tam spory ruch kupujących, a w przypadku CupSella my musimy zająć się wypromowaniem naszego sklepu. Merch by Amazon to drugi pomysł na biznes.
  • Trzeci pomysł- też związany z Amazonem to sprzedaż ebooków i drukowanych książek na żądanie (podobnie jak koszulek)- Amazon Paperback. Uwaga- nie musisz być pisarzem, ani się na tym znać- możesz to nawet zlecić. Nie sprzedają się tam wcale powieści ani jakaś wyszukana literatura, ale np. Ebook “30 przepisów na dietetyczny obiad w pół godziny”, albo coś w tym rodzaju. Najlepiej robić to w języku angielskim. Możesz zlecić napisanie takiego ebooka lub jego przetłumaczenie. Koszt takiej usługi z tego co się orientowałem zaczyna się od 150$- za napisanie ebooka za Ciebie. Możesz sprzedawać ebooki na czytniki Amazona (Amazon Kindle- chyba najpopularniejsze czytniki ebooków na świecie), a jak masz już ebooki to możesz wykorzystać kolejną możliwość Amazona, czyli wspomniane wcześniej Amazon Paperback- gdy klient sobie taką książkę zamówi to Amazon ją wydrukuje i wyśle. Bez kosztów i obsługi z Twojej strony. Żeby zrobić z tego biznes z sensownymi dochodami musisz takich ebooków mieć kilkadziesiąt, albo nawet kilkaset.
  • Pomysł na biznes nr 4 to Wirtualna Asystentka. Ten zawód bardzo szybko zyskuje na popularności. Kim jest wirtualna asystentka? Jest to zdalny pracownik, który może Ci pomóc we wszystkim co jest do zrobienia online. O przykładowych zadaniach wirtualnej asystentki opowie Ci Pola Sobczyk, która prowadzi agencję wirtualnych asystentek i szkoli osoby, które taką pracę chciałyby zacząć (“fragment Pola Sobczyk”).

Pomysł na biznes bez inwestycji- wirtualna asystentka

Zaletą współpracy z wirtualną asystentką jest elastyczność- nie musisz zatrudniać nikogo na stałe, możesz jej zlecać kilka zadań i rozliczać się z nią np. na godziny.

 Pomysł na biznes dla mamy

Patrząc z punktu widzenia osoby, która chciałaby taki pomysł na biznes wdrożyć największą zaletą jest to, że jest to praca zdalna. Często decydują się na ten zawód młode mamy. Co prawda w niektórych przypadkach od wirtualnej asystentki wymagana jest dostępność w określonych godzinach, bo do jej zadań ma należeć odpowiadanie na maile klientów i odbieranie służbowego telefonu w godzinach pracy firmy. Ale nie musisz takich zleceń przyjmować- możesz oferować swoje usługi np. dla podcasterów. Ja mógłbym wirtualnej asystentce zlecić montaż mojego podcastu, następnie wrzucenie go na serwer, przygotowanie długiego opisu odcinka na bloga i zaplanowanie publikacji. W takim przypadku możesz to zrobić w dowolnych godzinach, np. wieczorem gdy dziecko już śpi.

Praca zdalna to nie tylko zaleta dla mam, ale też dla osób, które chcą łączyć pracę z podróżowaniem. Tak właśnie robi Gabriela Zdanowicz, która mieszka na Bali i pracuje zdalnie jako wirtualna asystentka dla klientów z Polski.

Wirtualna asystentka to na pewno ciekawy pomysł na biznes bez inwestycji, w dodatku umożliwia pracę zdalną.

 Pomysł na biznes bez inwestycji

  • Piąty pomysł na biznes to marketing internetowy. To bardzo szerokie pojęcie i obserwuję że masa osób mówi o sobie, że zajmują się marketingiem internetowym, jednak jeżeli chodzi o specjalistów w tym obszarze to jest ich kilkunastu.

Możesz prowadzić kampanie reklamowe dla klientów- nie ważne jakie produkty będziesz sprzedawać, jeżeli potrafisz dowozić rezultaty- czyli jeżeli Twoje działania dla firmy będą rzeczywiście generować sprzedaż i zyski to w każdej branży znajdziesz klientów.

Inny przykład gałęzi marketingu internetowego to wdrażanie zautomatyzowanych systemów sprzedażowych z wykorzystaniem list mailingowych lub messengera. Czymś takim zajmuje się Daniel Bossy z którym rozmawiałem w podcaście. Ile takie usługi kosztują? Od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Takich topowych marketerów w Polsce jest kilkunastu i są bardzo rozchwytywani przez firmy, więc jest to ciekawy pomysł na biznes, wymagający zdobycia dużego doświadczenia i wiedzy.

  • Szósty pomysł na biznes to import i sprzedaż pod własną marką.

O co chodzi? Możesz zamawiać produkty w Chinach bezpośrednio w fabrykach, żeby wyprodukowali dany produkt z Twoim logo- pod Twoją marką. Dlaczego tak? Importując produkty innych marek i próbując sprzedawać je w internecie trafisz na olbrzymią konkurencję, która będzie walczyła o klientów zaniżając ceny. Czyli będziecie schodzić z marżami coraz niżej- bardzo dużo pracować a zyski będą niskie. Nawet jeżeli będziesz znać się na tworzeniu reklam na Facebooku, stworzysz własny sklep internetowy, przyciągniesz na niego klientów, którym rzeczywiście jakiś produkt się spodoba i będą go chcieli kupić, to najprawdopodobniej wpiszą sobie nazwę tego produktu w Google czy na Allegro- żeby sprawdzić czy mogą go gdzieś znaleźć taniej. No i pewnie znajdą go taniej i kupią tam. Jeżeli będziesz sprzedawał nawet bardzo podobne produkty ale pod swoją marką to klienci nie znajdą ich nigdzie indziej- jeżeli już przyciągniesz ruch do swojego sklepu i klientowi Twój produkt się spodoba to kupi go u Ciebie. Wymaga to więcej pracy i zaangażowania, jednak jest bardziej opłacalne. Do tego biznesu wymagany jest już jakiś budżet, żeby taki produkt zamówić u producenta i ściągnąć do Polski. Jest to minimum kilka tysięcy złotych, którymi musisz dysponować- powiedzmy na uruchomienie takiej działalności- strzelam- jest to minimum 10 tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy jakie produkty chcesz sprowadzać- możesz zacząć od czegoś taniego.

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję że ten odcinek był dla Ciebie wartościowy. Do usłyszenia w kolejny poniedziałek!