Jak założyć własną sieć automatów vendingowych
Dawid Czechowicz założył własną sieć automatów vendingowych ze zdrową żywnością w wieku 20 lat. Po 3 latach sprzedał markę Zielony Maluch i od tego czasu zrobił już kilka kolejnych projektów, m.in. stworzyli i wypromowali bloga Bogaty Student, który na Facebooku ma bardzo zaangażowaną społeczność, oraz stworzyli agencję marketingu internetowego Coconut Agency. W podcaście opowie jak zarabiać na automatach vendingowych, ile kosztują automaty vendingowe oraz z jakimi kosztami miesięcznymi taki biznes się wiąże, ale też ile można na tym zarobić. Będzie też o promowaniu bloga i tworzeniu agencji marketingu internetowego.
Interesują Cię pomysły na biznes?
Podaj maila, a wyślę Ci listę z najciekawszymi pomysłami na biznes, które nie wymagają inwestycji.
Dziękuję!
Dołączyłeś do naszej listy! Potwierdź adres email żeby pobrać.
Jak znaleźć pomysł na biznes
Dawid zaczął czytać książki dopiero gdy wyjechał na studia. Jedną z pierwszych była książka Kiosakiego. Czytał ją jadąc tramwajem, było w niej napisane, że jeżeli chce prowadzić firmę, to powinna ona być jak maszynka do zarabiania pieniędzy. Na następnym przystanku zobaczył starszą Panią, która sprzedawała obwarzanki. Stwierdził, że jeżeli firma ma być jak maszynka do zarabiania pieniędzy, to dlaczego ona nie wsadzi tych obwarzanek do automatów? Następnego dnia zaczęli z bratem tworzenie sieci automatów vendingowych Zielony Maluch.
Automaty vendingowe- jak zacząć
Dawid z bratem przed otwarciem firmy zaczęli szukać wiedzy i kontaktów. Zaczeli czytać o automatach, jak one funkcjonują, jak wygląda rynek w Polsce. Pojechali też na targi Polskiego Stowarzyszenia Vendingu do Warszawy. Wykonali masę telefonów do firm produkujących automaty vendingowe, dystrybuujących produkty do takich automatów. Musieli się wszystkiego nauczyć. Dowiedzieli się jakich automatów potrzebują, jakie produkty będą sprzedawać i jak ta firma ma wyglądać.
Automaty vendingowe- jakie koszty
W tym biznesie sama maszyna to nie jest jedyny koszt. Konieczne było wynajęcie magazynu, bo nie mieli w Krakowie żadnego miejsa, w którym mogliby to trzymać. Musieli zapłacić za paliwo, części do automatu- osobno kupuje się wrzutniki, akceptory do monet, produkty które będą sprzedawali w autmacie, koszt wynajmu lokalizacji, księgowość itd.
Ile kosztuje automat vendingowy
Samo urządzenie kosztuje 7-9 tysięcy złotych, są też lepsze, np. po 20 tysięcy złotych. Okleina automatu to ok. 300zł. Transport automatu- kilkaset złotych, magazyn- kilkaset złotych na początku.
Gdzie ustawiać automaty vendingowe
Pomysł był taki: postawić automaty w biurowcach, później na uczelniach, a następnie w szkołach. Jeżeli automaty będą w większości tych miejsc, to jeżeli młody konsument nauczy się korzystać z ich automatów, to gdy pójdzie na uczelnię i do pracy dalej będzie robił w nich zakupy. Chcięli zacząć od tyłu, tak też zaczęli- od biur, jednak bardzo szybko się to zmieniło i bardzo szybko przerzucili je na szkoły- głównie szkoły podstawowe.
Jak się wyróżnić
W swoich automatach nie sprzedawali Coli i batonów. Mieli produkty inne niż powszechnie dostępne. Była tam zdrowa żywność, niektóre piekarnie piekły specjalne wyroby tylko dla nich. Drugim elementem, który ich wyróżniał była marka automatów. Wcześniej nikt tego nie robił, po prostu kupowało się Colę w automacie, nie przywiązywało się wagi do tego, jaki to automat.
Wymyślili markę Zielony Maluch. Automat był w ten sposób oklejony, żeby ludzie ich kojarzyli i nawet mówili innym, że kupili w Zielonym Maluchu, a nie w automacie.
Konkurencja na rynku automatów vendingowych
W biurowcach i na uczelniach jest duża konkurencja o lokalizację automatów. W szkołach konkurencją nie są inne automaty, a szkolne sklepiki. Pomocna dla Zielonego Malucha okazała się zmiana przepisów- ze szkół musiała zniknąć niezdrowa żywność, słodzone napoje i tego typu produkty, więc sporo automatów zostało zlikwidowane. Zielony Maluch miał inne- zdrowe produkty, więc było to dla nich na plus.
Koszt czynszu za automat vendingowy
W niektórych lokalizacjach zapłaci się 100zł, a w niektórych 600-800. Wszystko zależy od miejsca.
Największe problemy w branży
Skalowalność była największym problemem. Jeżeli jakaś lokalizacja okazywała się mało opłacalna, to bardzo szybko ją zmieniali. Nie czekali roku, tylko podejmowali taką decyzję bardzo szybko.
Blog BogatyStudent.pl
Dawid z dwoma kolegami- Bartoszem i Julianem stworzyli bloga. Opisywali na nim swoje przedsięwzięcia biznesowe, własne doświadczenia. Wokół bloga zgromadzili sporą i bardzo zaangażowaną społeczność w ich Facebookowej grupie.
Link do bloga: bogatystudent.pl
Coconut Agency- agencja marketingu internetowego
W tym samym składzie co bloga tworzą obecnie agencję marketingową. Tworzą kampanie reklamowe w internecie, głównie w mediach społecznościowych, pomagają sprzedawać produkty i usługi. Agencja działa w Krakowie. Robią kampanie sprzedażowe, wizerunkowe, promują kursy, szkolenia, wydarzenia. Znajdziesz ich na: coconutagency.pl.
Posłuchaj kolejnego odcinka lub przeczytaj transkrypcję rozmowy z Szymonem Mierzwą o tym, jak zarabiać na Instagramie: