fbpx
Tworzenie stron internetowych dla klientów- Paweł Leżoch podcast
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Tworzenie stron internetowych dla klientów- pomysł na biznes w 2020

.

Tworzenie stron internetowych dla klientów od strony technicznej nie jest trudne – stworzenie pierwszej strony w systemie WordPress z dobrym kursem tworzenia stron zajmie Ci 2 dni. Jeżeli chcesz się tego nauczyć i chcesz to robić zarobkowo to znacznie ważniejsze są inne umiejętności- docieranie do klientów i przekonanie ich, żeby chcieli taką stronę wykonać u nas za wyższą stawkę niż robi to konkurencja. Jak to zrobić? Posłuchaj!

.

Jeżeli chcesz nauczyć się zarabiania na tworzeniu stron internetowych to potrzebujesz wiedzy w kilku obszarach:

Część techniczna – tworzenie stron internetowych w WordPressie

30% wszystkich stron internetowych na świecie zbudowana jest w systemie WordPress. Jest to bardzo proste narzędzie, w którym możesz sobie “wyklikać” własną stronę internetową, nawet nie musisz umieć nic kodować ani programować. W tym jednym systemie jesteś w stanie zrobić ze swoją stroną wszystko: stworzyć blog, sklep internetowy, czy wizytówkę dla swojej firmy. W dodatku WordPress jest darmowy. Jeżeli totalnie się na tym nie znasz to swoją pierwszą stronę internetową z odpowiednim kursem jesteś w stanie zrobić w 1-2 dni. 

Tworzenie stron internetowych na WordPressie jest o tyle proste, że możesz korzystać z graficznych edytorów. Tworząc stronę masz po lewej stronie bibliotekę elementów (obraz, tekst, nagłówek, galeria zdjęć itp.), łapiesz taki element i przeciągasz w to miejsce, gdzie chcesz go umieścić. 

Żeby tworzyć profesjonalne strony internetowe będziesz potrzebować trochę doświadczenia, którego zdobycie zajmie Ci nieco więcej czasu niż 2 dni.  Najlepiej zdobyć je w praktyce- im dłużej będziesz tworzyć strony internetowe dla klientów, im więcej projektów zrobisz tym doświadczenia będziesz mieć więcej. 

Dotarcie do klienta – jak poinformować innych, że robisz strony internetowe

Jeżeli już zdobędziesz wiedzę techniczną z zakresu tworzenia stron internetowych to teraz czas na dotarcie do klienta. Ludzie muszą się w jakiś sposób dowiedzieć że TY zajmujesz się tworzeniem stron internetowych i że mogą się z tym zgłosić właśnie do Ciebie.

Przykład praktyczny:

Na dotarcie do klienta jest masa różnych sposobów, ale przykładowo możesz poinformować swoich znajomych na Facebooku i Instagramie że czymś takim się zajmujesz. Twoi znajomi mają swoich znajomych, więc jeżeli kolega ich zapyta “Znasz kogoś kto robi strony internetowe?”- wtedy będą mogli skierować go do Ciebie. To darmowa metoda, która na start da Ci dotarcie do kilku tysięcy osób. Jak to robić?

Dodawaj zdjęcia na Facebooka i Instagrama, które pokazują Ciebie przy pracy. Jeżeli robisz strony internetowe może to być selfie z laptopem. W opisie takiego zdjęcia napisz czym się zajmujesz, że tworzysz stronę internetową dla klienta itp. Chodzi o to, żeby jak największa część Twoich znajomych zapamiętała czym się zajmujesz zawodowo. Przypominaj im o sobie regularnie. Wtedy będą mogli Cię polecać swoim znajomym. Oprócz tego uzupełnij swój profil: dodaj informacje że tworzysz strony internetowe w zakładce Prezentacja na Facebooku i na Instagramie w sekcji Biogram. Możesz też utworzyć grafikę z tekstem “Tworzę strony internetowe” w programie canva.com. Jeżeli ktoś będzie wchodził na Twój profil- od razu będzie widział czym się zajmujesz.

Jak pozyskiwać klientów na strony internetowe

Gdy już ludzie dowiedzą się o tym, że zajmujesz się tworzeniem stron internetowych, to musimy zrobić tak, żeby to właśnie nam chcieli to zlecić. Dopiero zaczynamy, nie mamy portfolio. Jak to zrobić?  Konkurencja w tej branży jest bardzo duża, większość osób próbuje pozyskiwać klientów dając bardzo niskie ceny. Nie polecam takiego rozwiązania. Co polecam?

U mnie świetnie sprawdzają się narzędzia psychologiczne i techniki perswazji- ale te metody podaję tylko w Case Study i w Programie Szkoleniowym Zarabianie Na Tworzeniu Stron. Jakie jeszcze czynniki mogą mocno wpłynąć na pozyskanie klienta?

Jednym z kluczowych czynników jest szybkość- im szybciej odpowiesz klientowi tym bardziej Twoje szanse na jego pozyskanie rosną.  Jak to często wygląda? Ktoś chce zrobić stronę internetową- więc szuka rekomendacji- przykładowo napisze na swoim Facebooku “Znacie kogoś kto zajmuje się tworzeniem stron internetowych?” W komentarzach inni będą oznaczać swoich znajomych którzy tym się zajmują. Więc co taka osoba- która szuka wykonawcy na stronę internetową- zrobi? Napisze do tych osób z komentarzy. Jeżeli Ty odpowiesz jako pierwszy to Twoje szanse rosną. Dlaczego?

Bo możesz taką osobę już wciągnąć w proces tworzenia strony internetowej razem z Tobą- czyli ta osoba będzie Ci opisywać czego dokładnie oczekuje- Ty możesz jej coś doradzić, podasz jej różne rozwiązania i różne warianty cenowe- w ten sposób już u Ciebie uzyskała dużo potrzebnych informacji, więc nawet nie musi poświęcać tego czasu żeby rozmawiać o tym samym z 5 innymi osobami- dowiedziała się tego od Ciebie. Dlatego warto odpisać jak najszybciej (to jest nawet obliczone już statystycznie o ile Twoje szanse na pozyskanie zlecenia wzrosną).

Realizacja usługi- tworzymy stronę internetową dla klienta

W tym punkcie nie jest najważniejsze to w jaki sposób wykonasz stronę internetową- oczywiście powinna ona być zrobiona dobrze, ale jedna rzecz jest tutaj ważniejsza. Klient ma być zadowolony.

W biznesach usługowych najlepszym sposobem na pozyskiwanie klientów są rekomendacje- czyli zależy nam tutaj na tym, żeby klient polecał nas dalej. Jak możemy to osiągnąć? Usługa musi być wykonana ok, a klient musi nas lubić, być zadowolony z tego w jaki sposób przebiegała współpraca z nami- czyli dobrze się z nami dogadywał, pomagaliśmy mu, tłumaczyliśmy i doradzaliśmy, byliśmy rzetelni i terminowi.

Musisz być uprzejmy dla klienta, odpowiadać na wszystkie jego wiadomości, tłumaczyć mu jak wyglądają postępy, podpowiadać pewne rozwiązania itp.

.