fbpx
Wirtualna asystentka- praca, zarobki, oferty- pomysł na biznes w 2019
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Wirtualna asystentka- praca, zarobki, oferty- pomysł na biznes w 2020

.

W dobie szybkiego rozwoju internetu i technologii zmienia się także nasz styl życia. Coraz więcej czasu spędzamy w mediach społecznościowych, mniej oglądamy telewizji a więcej czasu spędzamy z twórcami internetowymi. Zakupy też znacznie częściej robimy w internecie niż w stacjonarnych sklepach. Życie przeniosło się do internetu. Odpowiedzią na ten trend są nowe zawody- należy do nich wirtualna asystentka. Może to być świetny pomysł na biznes w 2020 roku.

Kim jest wirtualna asystentka?

To osoba pracująca zdalnie. Zadania które może wykonywać są bardzo zróżnicowane- w zależności od klienta. Można powiedzieć że jest to zdalny pracownik, którego zamiast zatrudniać na stałe możesz wynająć na godziny.

Zadania wirtualnej asystentki zależą od tego jaka jest to branża. Przykładowo dla sklepu internetowego wirtualna asystentka będzie wrzucać produkty, aktualizować treści, ceny, obsługiwać klientów (oczywiście online). Gdybyś był osobą, która będzie prowadzić kursy online to wirtualna asystentka pewnie będzie Ci pomagać w monitorowaniu webinarów, wprowadzaniu filmów do platform kursowych, czy obsługi klienta, maili- wszystko zależy od branży. Pewnik jest jeden- wirtualna asystentka zrobi za Ciebie wszystko, co jest do zrobienia online.

Wirtualna asystentka – praca może polegać na:

 • Prowadzenie social media.
 • Wyszukiwanie informacji.
 • Tworzenie bazy potencjalnych klientów.
 • Pisanie i dodawanie artykułów na bloga.
 • Korekta tekstów.
 • Tworzenie i zarządzanie stroną internetową.
 • SEO.
 • Dodawanie produktów do sklepu internetowego.
 • Obsługa zamówień w sklepie internetowym.
 • Przygotowywanie grafik.
 • Montaż i publikację podcastów.
 • Montaż i publikację filmów.
 • Odbieranie telefonów.
 • Odpisywanie na maile.
 • Przygotowanie i wysyłka newsletterów.
 • Obsługa klienta.
 • Obsługa klientów zagranicznych.
 • Tłumaczenia.
 • Ustalanie terminów spotkań.
 • Umawianie spotkań.
 • Przygotowywanie ofert pracy i ich publikacja na portalach.
 • Segregowanie CV.
 • Wystawianie faktur i współpraca z księgowością.

Wirtualna asystentka może wyręczyć Cię w wielu zadaniach. Z ich usług korzystają przedsiębiorcy, twórcy internetowi, czy nawet duże korporacje.

.

Praca jako wirtualna asystentka- zalety:

 • Możesz pracować zdalnie.
 • Praca w dowolnych godzinach (w zależności od usług, które oferujesz- bo jeżeli w zakres Twoich obowiązków wchodzi odbieranie telefonu i obsługa klientów to możesz mieć określone godziny w których musisz być dostępna).
 • Możesz łączyć pracę z macierzyństwem.
 • Pracujesz tyle ile chcesz.
 • Możesz pracować dla różnych klientów.
 • Zróżnicowane zadania- brak monotonii.

Do rozpoczęcia takiej działalności potrzebujesz jedynie komputer z internetem i smartfona, które i tak pewnie posiadasz- niskie koszty rozpoczęcia biznesu.

Możesz mieć klientów z całej Polski, a nawet z całego świata. Możesz pracować dla klientów z Warszawy za warszawskie stawki, jednocześnie mieszkając na wsi i mając niskie koszty życia.

Zalety współpracy z wirtualną asystentką:

 • Nie musisz zatrudniać pracownika na stałe.
 • Wynajmujesz pracownika na tyle, na ile potrzebujesz (może to być np. 5 godzin w tygodniu).
 • Jedna osoba może wyręczyć Cię w różnych zadaniach- nie musisz szukać innego pracownika lub firmy do każdego z nich.
 • Elastyczna forma współpracy.

Praca jako wirtualna asystentka a potrzebne umiejętności

Zależy jakie usługi chcesz świadczyć. Możesz się wyspecjalizować w węższych dziedzinach i oferować usługi związane wyłącznie ze stronami internetowymi i blogami na WordPressie, albo dotyczące wyłącznie montażu i publikacji podcastów. Wtedy będa Ci potrzebne jedynie umiejętności z Twojej specjalizacji. Jednak jest kilka uniwersalnych programów i umiejętności, które mogą Ci się przydać.

 • WordPress– tworzenie stron internetowych, blogów, dodawanie artykułów, modyfikacja treści, optymalizacja strony pod wyszukiwarkę.
 • Canva– tworzenie prostych grafik na potrzeby mediów społecznościowych czy stron internetowych.
 • Social Media– prowadzenie fanpage na Facebooku czy profili na Instagramie, tworzenie i zarządzanie kampaniami reklamowymi na tych portalach.
 • Email marketing– np. w programie MailerLite. Dzięki temu narzędziu możesz zbierać adresy email potencjalnych klientów, tworzyć formularze zapisu do newslettera albo tzw. Landing Page. Następnie osobom z Twojej bazy możesz wysyłać maile, nowości, oferty itp.
 • Pakiet Office lub Google Docs– tworzenie plików tekstowych (artykułów, opisów produktów, ofert), arkuszy kalkulacyjnych (księgowość, budżet, bazy klientów), prezentacji.

Wirtualna asystentka Cennik

Ile kosztują usługi wirtualnej asystentki lub ile możesz na tym zarobić? Dwie najpopularniejsze metody rozliczania to stawka godzinowa lub stawka zadaniowa. Jeżeli chodzi o stawkę godzinową to waha się ona między 30-80 zł za godzinę. Bardzo często wirtualne asystentki oferują też pakiety, np. Pakiet 5 czy 10 godzin- które zleceniodawca może wykorzystać w określonym czasie.

Drugą, rzadziej stosowaną metodą jest rozliczanie zadaniowe- czyli określona kwota za zrobienie określonego zadania. Dla wirtualnej asystentki korzystniejsza jest stawka godzinowa, ponieważ czasami ciężko określić ile czasu zajmie dane zadanie. Czy zleceniodawcy zawsze zgadzają się na stawkę godzinową? Różnie. Pamiętaj że to Twój biznes i Twoje warunki- możesz w nim trzymać się swoich zasad.

Praca jako wirtualna asystentka to bardzo często praca na swoim. W związku z tym od Twoich zarobków będziesz musiała odprowadzić dodatkowo różne opłaty, m.in. ZUS (pełny ZUS to ponad 1300zł miesięcznie), księgowość (140-250zł miesięcznie), a od tego co zostanie zapłacić podatek dochodowy. Warto te koszty uwzględnić w wycenie swojej stawki godzinowej, bo nawet jeżeli stawka 40zł/ godzinę wydaje Ci się świetna, to po odjęciu ZUSu i podatku Twój zysk mocno się uszczupli.

Czy wirtualna asystentka może łączyć pracę z podróżowaniem?

“Odkąd pamiętam, marzyło mi się podróżowanie i życie w ciepłym kraju. Jednak przez bardzo długi czas, nie miałam zielonego pojęcia jak to zrobić. Jako pracę zdalną wyobrażałam sobie, że trzeba być albo grafikiem, albo informatykiem, web designerem itd., programistą. Ja natomiast skończyłam arabistykę i pracowałam w korporacji. W pewnym momencie życia nałożyło się na siebie kilka sytuacji, które doprowadziły do tego, że obecnie pracuję jako Wirtualna Asystentka i mieszkam na Bali 🙂

Po pierwsze moja frustracja pracą w korporacji i życiem w zimnej Polsce sięgnęła już akceptowalnego limitu, a po drugie poznałam mojego partnera, który żyje w taki sposób – czyli pracuje i podróżuje już od kilku lat. To on powiedział mi o różnych zawodach, jakie można wykonywać zdalnie i między innymi o pracy jako Wirtualna Asystentka. Nigdy wcześniej nawet nie słyszałam o czymś takim, ale od razu zaświtało mi w głowie, że co jak co, ale mistrzem ogarnięcia i organizacji to jestem 🙂

Zaczęłam wertować Internet w poszukiwaniu informacji o pracy jako WA – przede wszystkim o tym, jakie trzeba mieć umiejętności i z czego muszę się doszkolić. I po prostu po pracy na etacie, uczyłam się tych umiejętności. Swojego pierwszego klienta pozyskałam poprzez polecenie – kolega mojego partnera – Oskar ze https://zdalnyninja.pl/ ma misję i promuje pracę zdalną wśród Polaków. Odezwał się do niego przedsiębiorca, który prosił właśnie o polecenie Wirtualnej Asystentki. Wysłałam swoje CV i mimo braku doświadczenia w pracy jako WA – spodobałam się i tak zaczęłam pracę. Przez pierwsze dwa miesiące łączyłam pracę na etacie i pracę jako Wirtualna Asystentka.

Gdzie znaleźć oferty pracy dla Wirtualnej Asystentki

Kiedy przyszedł czas, że odeszłam z etatu i miałam więcej czasu, zaczęłam szukać innych klientów i pracować nad własną marką jako WA. Głównie szukałam ogłoszeń w Internecie i na grupach fejsbukowych dla WA (do których polecam zapisać się każdemu, kto myśli o tym zawodzie). Czasem tam wpadają różne ogłoszenie, ale przede wszystkim można się dużo nauczyć od dziewczyn, które tworzą tę grupę. Drugim ważnym krokiem jest opowiadanie i promowanie swojej pracy, czyli puszczenie tej wiadomości w świat. Niech Twoi znajomi wiedzą, co robisz, publikuj, postuj, zrób stronę, udzielaj się na grupach, wrzucaj swoje linki tam, gdzie jest to dozwolone. Gdy zrobiłam swoją własną stronę i “puściłam” ją w świat – klienci się zaczęli sami do mnie zgłaszać.

Myślę, że warto w tym zawodzie być po prostu szczerym, pracowitym i chętnym do nauki, bo praca jako WA, to ciągła nauka: nowych narzędzi pracy online, nowych branż naszych klientów itd. Każdy ktoś kiedyś zaczynał, wiadomo – na początku kilku rzeczy nie wiedziałam i musiałam się ich nauczyć, ale przede wszystkim ja się ich uczyłam z ogromną chęcią. Wiedziałam, że im więcej wiem, to – po pierwsze – mogę dyktować trochę lepsze stawki, a po drugie mieć pewność, że świadczę dobre usługi dla moich klientów. Dzięki temu zadowoleni klienci polecają mnie dalej, a ja jako moja marka WelldonebyGap mam dobrą i profesjonalną opinię w środowisku 🙂

Dzięki temu, że praca jako WA jest pracą zdalną umożliwiło mi to spełnienie mojego marzenia, czyli podróżowania i życia w ciepłym kraju. Jednak nie podróżuję w taki sposób, że co chwilę zmieniam miejsce zamieszkania. Na Bali jestem od 5 miesięcy, niedługo kończy mi się wiza i pewnie będziemy się przenosić na Sri Lankę na kolejne kilka miesięcy. Mój dzień wygląda ostatnio tak, że bardzo dużo siedzę przed komputerem i pracuję, to nie są wakacje jakby się mogło wydawać.”

Wirtualna asystentka a życie na Bali

Bali jest dobrym kierunkiem dla digital nomadów – życie tutaj, jak to w Azji, jest relatywnie tanie, a standard dużo wyższy. Za podobną kwotę, w Polsce nie byłoby mnie stać na takie wygodne życie jak tutaj. W miejscowości, w której żyjemy – Canggu, jest bardzo dużo co-worków, kawiarni, z których można pracować, chociaż ja preferuję pracę z domu. Internet w miarę stabilny – w zależności gdzie mieszkasz. Dodatkowo – po pracy można pójść na surfing, czy po prostu popluskać się w oceanie. Mimo pory deszczowej pogoda i tak jest 1000 razy lepsza niż obecnie w Polsce. Jedynie różnica czasu może być dla niektórych myląca – ale ja mam ustalona ze swoimi klientami, że jestem dla nich dostępna do godziny 16 polskiego czasu (u mnie jest wtedy 23) i do tej pory jeszcze się nie spotkałam z tym, żeby dla kogoś to był problem. Jeżeli klient wysyła mi coś pilnego po godzinie 16, wie że będzie miał gotowe zadanie, zanim wstanie dnia następnego, ponieważ zrobię je po prostu, jak u mnie jest rano.

Czy wirtualna asystentka to dobry pomysł dla mamy?

Tak, ale wymaga to bardzo dużej dyscypliny. Pomysł, by zostać asystentką pojawił się gdy dowiedziałam się, że zostanę mamą bliźniąt. Po zakończonym „urlopie” wróciłam do pracy stacjonarnej, a chłopcy poszli do żłobka. Niestety, jak w większości przypadków dzieci żłobkowych, chłopcy często chorowali, więcej ich nie było w żłobku, co uniemożliwiało mi jakąkolwiek pracę. Szukałam alternatywy dla tej trudnej sytuacji. Z mężem nie zrezygnowaliśmy ze żłobka, chciałam, aby chłopcy byli wśród dzieci, a ja chciałam się realizować. Wtedy zdecydowałam, że będę pracować zdalnie, rozwijać się i łączyć rolę mamy i przedsiębiorcy. Brałam udział w kursie dla wirtualnych asystentek. Był on  etapem zmiany w moim życiu. Dowiedziałam się jak poruszać się w świecie wirtualnym. Poznałam narzędzia, możliwości i różne drogi rozwoju. Kurs był początkiem do dalszego doskonalenia się i pracy własnej. Pierwsi klienci trafiali do mnie sami. Byłam bardzo aktywna na grupach biznesowych. Odpowiadałam na pytania, które zadawali na grupach. Wspierałam wiedzą specjalistyczną, promowałam się. Klienci zadowoleni z moich usług polecali mnie kolejnym osobom.

Zalety: pracujesz gdzie chcesz – ogranicza cię zasięg internetu (pracuję w drodze na studia w autobusie, w kawiarni itd), pracujesz kiedy chcesz (pracuję nocami gdy dzieci są chore), ciągły rozwój (stale się uczę i rozwijam, aby nadążać za nowościami)

Wady: zaciera się sfera prywatna i zawodowa, ciężko o work balance szczególnie gdy się jest mamą.”

Jak zarabiać więcej jako wirtualna asystentka?

Praca zdalna daje Ci olbrzymie możliwości. Możesz pracować dla klientów z dużych miast, gdzie stawki za pracę są inne, ale możesz też współpracować z klientami z całego świata- jeżeli znasz jakiś język obcy. Znalazłem informacje o wirtualnych asystentkach, które zarabiają 12 000 zł miesięcznie netto- właśnie pracując dla zagranicznych klientów.

Można to potraktować jako normalny biznes, który rządzi się tymi samymi prawami rynku. Jeżeli będziesz wykonywać najprostsze czynności- które nie wymagają żadnych specjalistycznych umiejętności i doświadczenia, a co za tym idzie na rynku będzie sporo osób które to potrafią- Twoje stawki będą niższe, bo i konkurencja większa. Jeżeli się wyspecjalizujesz w węższej dziedzinie- będziesz w tym dobra- śmiało będziesz mogła swoje stawki zwiększyć.

Czy muszę założyć działalność gospodarczą jako wirtualna asystentka?

Jeżeli Twoje przychody są niskie to możesz załapać się na niedawno wprowadzoną formę prowadzenia firmy- czyli tzw. działalność nierejestrowaną. Niestety większość zadań wirtualnej asystentki nie kwalifikuje się pod tą formę rozliczenia bo wtedy Twoi klienci musieliby odprowadzać za Ciebie składki do ZUSu, tak jak w przypadku umowy zlecenie. Nie jest to najlepsza opcja. Alternatywą dla zakładania działalności gospodarczej może być skorzystanie z serwisów typu Useme, lub podpięcie się pod Inkubatory Przedsiębiorczości.

Wirtualna asystentka- oferty pracy i zlecenia

Oferty możesz znaleźć na portalach z ogłoszeniami o pracę, na portalach dla freelancerów, czy grupach na Facebooku. Jednak będzie tam spora konkurencja, dlatego warto podejść do tego inaczej. Zadbaj o własny branding: stwórz stronę internetową, fanpage na Facebooku (nie- fanpage to nie jest przeżytek), dodaj informacje o tym co robisz i link do strony internetowej na swoje prywatne media społecznościowe. Warto też więcej udzielać się w social mediach (nie tylko na Facebooku, pomyśl też o LinkedIn)- publikować posty, komentować, udzielać się w dyskusjach na specjalistycznych grupach i pomagać innym rozwiązywać ich problemy- dzięki temu potencjalni klienci mogą trafić na Twój profil i za darmo możesz pozyskać klientów. Metod na pozyskanie klientów jest bardzo dużo.

.