fbpx
Jak sprzedawać na Allegro- Paweł Mielczarek- Zarabianie na Allegro, handel na allegro, jak zacząć na allegro
Paweł Leżoch

Paweł Leżoch

Paweł Mielczarek- Jak sprzedawać na Allegro [BOP30]

.

W grudniu sprzedaż w internecie rośnie 2-3 krotnie. Wszyscy kupują prezenty. Dlatego dzisiaj rozmawiam ze specjalistą od allegro, jest nim Paweł Mielczarek. Porozmawiam z nim o tym jak sprzedawać na Allegro, ale co ważniejsze- jak zarabiać na Allegro. Jakie są najskuteczniejsze metody, oraz jak to wyliczyć, żeby nasz biznes był opłacalny.

.

Pobierz ten odcinek


Jak sprzedawać na Allegro

Sprzedawać na Allegro może każdy. Próg wejścia w ten biznes jest bardzo niski. Łatwo założyć tam konto, wystarczy dodać aukcję i gotowe. Powoduje to sporą konkurencję wśród sprzedawców, walkę na coraz niższe ceny i słabą rentowność. Dlatego pytanie: jak sprzedawać na Allegro zmienimy na: jak zarabiać na Allegro.

Jak zarabiać na Allegro

Najpopularniejszy polski portal aukcyjny mocno się zmienił w ciągu kilku ostatnich lat. Jak każda branża musiał się mocno sprofesjonalizować. Dlaczego? Gdy klient coś tam kupował, zazwyczaj nie przywiązywał większej wagi do sprzedającego. Znajomy zapytał go: “Gdzie to kupiłeś?” Jaka padała odpowiedź? “Na Allegro”. Musieli zacząć dbać o własną markę, żeby klienci tam wracali i dalej chętnie tam robili zakupy. Zmienili swoje zasady chcąc pozostawić wśród sprzedających tylko profesjonalistów, którzy będą robili to na jaknajwyższym poziomie. 

Allegro czy własny sklep internetowy?

19 listopada 2018 ukaże się moja rozmowa z Agatą Chmielewską (BOP31). Z Agatą porozmawiam o tym jak założyć własny sklep internetowy oraz jak go wypromować. Może to być świetna alternatywa dla sprzedaży na Allegro. 

Jak sprzedawać na Allegro po godzinach

Twórcy serwisu chcą pozostawić tam tylko profesjonalnych sprzedających, więc jeżeli chcesz zacząć sprzedawać po godzinach może być to niezwykle trudne. Oczywiście możesz wystawić aukcje, jednak wygenerowanie dobrego zarobku będzie ciężkie. Jeżeli chcesz tam sprzedawać- musisz zacząć się w tym specjalizować.

Dla biznesów stacjonarnych

Prowadzisz sklep stacjonarny? Świetnie! Allegro może być dla Ciebie świetnym narzędziem. Jeden z klientów Pawła prowadził sklep z rowerami. Działali też na Allegro, jednak nie było tam zadowalającej sprzedaży, dlatego postanowił z tego kanału zrezygnować. Co się okazało? Sprzedaż w sklepie stacjonarnym spadła o 80%! 

Klienci wyszukiwali na Allegro rowery, gdy okazywało się, że mogą go zobaczyć na żywo blisko swojego domu jechali do sklepu i tam go kupowali. Sprzedawca nie sprawdzał skąd przychodzą klienci. Jak można to sprawdzić?

 • Zapytaj klientów, jak Cię znaleźli.
 • Sprzedając na Allegro wykorzystaj osobny numer telefonu, który będziesz podawał w aukcjach.
 • Osobny adres email w aukcjach specjalnie na potrzeby Allegro.

Dzięki temu będziesz widział ile zapytań pochodzi właśnie z tego kanału.

Ile powinna wynosić marża

Prowizje od każdego sprzedanego produktu są bardzo wysokie. W zależności od kategorii, ale można przyjąć, że wynoszą ponad 10%. W handlu w internecie przy tak dużej konkurencji cenowej 10% to bardzo dużo. Dlatego zanim zaczniesz sprzedawać, musisz przekalkulować wszystkie koszty, które po drodze poniesiesz. Jakie to koszty?

 • Zapakowanie produktów
 • Magazynowanie produktów
 • Koszty wysyłki
 • Zwroty
 • Pracownicy
 • Podatek VAT i podatek dochodowy
 • Koszt prowadzenia firmy (ZUS, rachunki, księgowość itd.)
 • Prowizja Allegro+ dodatkowe opłaty (np. reklamy, promowanie aukcji)

Minimalna marża na produkcie, żeby móc myśleć o sprzedaży na Allegro, powinna wynosić 25%. Jednak jeżeli chcesz coś w tym biznesie zdziałać to uwzględnij minimalną marżę 30%. 

Zwroty

To też należy uwzględnić w obliczaniu rentowności. Klient ma prawo zwrócić kupiony produkt, a Ty musisz oddać mu pieniądze łącznie z kosztami przesyłki. Czyli nie dość, że nie zarobisz, to stracisz na przesyłce, za którą musiałeś i tak zapłacić. Jednak zgodnie z prawem musisz zwrócić koszt najtańszej wysyłki, którą oferujesz. Jeżeli klient wybrał przesyłkę kurierską za 25zł, a mógł wybrać list polecony za 7zł, to zwracasz 7zł.

Ile zwrotów się pojawia

Najwięcej zwrotów pojawia się przy zakupie ubrań. Klienci zamawiają np. 10, a odsyłają 8. W tej kategorii może pojawiać się nawet 20% zwrotów. Pamiętaj, że musisz to uwzględnić w obliczeniu, czy ten biznes Ci się opłaci.

Allegro Smart

To program dla kupujących. Kosztuje 49zł na rok i w tej cenie klient ma nawet 365 przesyłek rocznie do paczkomatów i innych punktów odbioru w cenie. Jak dołączyć do tego programu jako sprzedający? Musisz mieć podpisaną umowę np. z InPostem albo innym przewoźnikiem (np. Paczka w Ruchu). W takiej umowie musisz zadeklarować, ile paczek będziesz wysyłał. 

Jak sprzedawać na Allegro i na tym zarabiać

Zacznij od dobrej nazwy konta. Jeżeli chcesz działać profesjonalnie to nie nazywaj nazwy swojego konta w stylu “misiek29”, a wybierz profesjonalną nazwę. Sprzedajesz stoły? Wykup jakąś domenę, np. stoly.pl i konto na Allegro nazwij podobnie: stoly_pl. 

Zbuduj zaufanie

Jednym z elementów budujących zaufanie są pozytywne komentarze. Jeżeli zaczynasz może być to dla Ciebie problemem, więc wykorzystaj inne możliwości:

 • profesjonalne zdjęcia– kiedyś usłyszałem taki fajny tekst: “W internecie nie sprzedajesz stołu. Sprzedajesz zdjęcie stołu.” Miałem kilka doświadczeń w handlu internetowym. Zdjęcia są niezwykle istotne! Dobre zdjecia sprzedają. Tą wskazówkę możesz też zastosować jak sprzedajesz jakieś używane, niepotrzebne przedmioty z Twojego domu.
 • unikalne opisy– tutaj musisz już zastosować trochę marketingowej wiedzy. Pisz językiem klienta. Jeżeli Twój produkt kupują mężczyźni, najbardziej interesuje ich specyfikacja techniczna i zdjęcia- więc na tym musisz się skupić. Jeżeli są to kobiety, możesz zastosować barwniejsze opisy, storytelling, a nawet zdjęcia 360 będą dobrze widziane. 

Jak wypromować swoją aukcję

Trzeba przeanalizować daną kategorię. Sprawdź, ile jest promowanych aukcji, ile aukcji jest wśród ofert sponsorowanych poprzez Allegro Ads. Być może tam warto swoją aukcję dodać. Allegro Ads to system reklamowy, który działa na zasadzie licytacji. Płacisz tylko w momencie, gdy użytkownik wejdzie na Twoją aukcję poprzez reklamę. 

Rzadko powracający klienci

Sporym problemem jest to, że klienci rzadko wracają do danego kupującego. Jednak jest to mit. Np. w kategorii suplementów diety ilość powracających klientów wynosi nawet 60%. Nie wszystko stracone.

Jak nie konkurować ceną

Zazwyczaj kupujemy tam, gdzie jest najtaniej. Są jednak metody, żeby to zmienić. Zwróć uwagę na zaufanie (zobacz wcześniejszy punkt). Skup się na tym, jaką wartość dodatkową możesz zaoferować. Może to być np. obsługa telefoniczna w niedzielę, szybka dostawa, świetnie zapakowane produkty, bonusy, gratisy itd. Więcej metod usłyszysz w odcinku.

Jakie narzędzia Ci pomogą i gdzie szukać wiedzy

 • TradeWatch– świetne narzędzie do analizy rynku i konkurencji. Sprawdzisz tam, jakie produkty się najlepiej sprzedają w danej kategorii, który sprzedający ile sprzedaje, jak dany produkt sprzedawał się nawet 2 lata wstecz. Jest tam też opcja testowania TradeWatcha za darmo przez tydzień. Polecam.
 • vSprint.pl– blog, na którym Paweł Mielcarek, czyli bohater tego odcinka dzieli się wiedzą.

Z tego odcinka dowiesz się:

 • Jak sprzedawać na Allegro
 • Jak zarabiać na allegro- konkretne metody na zarabianie na allegro
 • Sposoby na konkurowanie ceną
 • Jak sprzedawać więcej na Allegro
 • Jak wykorzystać Allegro w biznesie stacjonarnym
 • Ile powinna wynosić marża
 • Jak wyliczyć, czy sprzedaż na Allegro będzie opłacalna
 • Ile % zwrotów się spodziewać